Şu An Okunan
Altyazı’nın Kasım Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Kasım Sayısı Bayilerde!

Sivas
Altyazı Kasım sayısında, Yozgat’ın ücra bir köyünde yaşayan Aslan ile köpeği arasındaki ilişkiyi anlatan Sivas’ı kapağına taşıyor. Bu ilk uzun metrajıyla Venedik’te Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci’yle yapılan söyleşinin yanında filmle ilgili bir inceleme yazısı da dergide yer alıyor. Sivas’ın afişi ise Altyazı’nın tüm okuyucularına armağanı!

2000’lerde Sansür Dosyası
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek filminin 51. Altın Portakal Film Festivali Belgesel Yarışması’ndan çıkartılması ve ardından yaşanan tartışmalar, yakın dönemdeki benzer vakalarla birlikte ele alınıyor. Altyazı’nın Sansür dosyasında Fırat Yücel imzalı bir değerlendirmenin yanı sıra, filmleri sansüre maruz kalan sinemacıların ve Yeryüzü…’nün yönetmeni Reyan Tuvi’nin tanıklıkları da okunabilir.

Erol Mintaş ile Annemin Şarkısı Üzerine
İstanbul’a göç etmiş Kürt bir anneyle oğlunun hikâyesini anlatan Annemin Şarkısı Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film seçilirken, Altın Portakal’dan da En İyi İlk Film dâhil 4 ödülle dönmüştü. Kısa filmleriyle tanınan Erol Mintaş, kimlik ve aidiyet sorununa sınıfsal bir boyut da katmayı başaran ilk uzun metrajını Altyazı’ya anlattı.

Erden Kıral ile İzliyorum
Usta yönetmen Erden Kıral’ın yeni filmi Gece bu ay seyirciyle buluşacak. Altyazı da bu vesileyle Kıral’la ekran başına oturuyor ve çeşitli filmlerden parçalar eşliğinde yönetmenin kişisel tarihinde bir yolculuğa çıkıyor. Kıral’ın Latin Amerika sinemasıyla tanıştığı Paris’ten Fassbinder ve Wenders’li Berlin’e, Genco Erkal ve Erkan Yücel’li Hakkari’de Bir Mevsim’den son filmi Gece’ye uzanan keyifli söyleşi derginin bu ay öne çıkan başlıklarından biri.

ALTYAZI’da ayrıca
Roxy ve Godard: Ressam Leyla Gediz’den Godard’ın Dile Veda’sına (Adieu au Langage) dair
İsimsiz Ölüler: Saklı (Caché) filmi ekseninde cereyan eden siyasi tartışmalardan yola çıkarak sinema ve hafıza üzerine
Kayıp Kız (Gone Girl): Feminist mi kadın düşmanı mı?
Evrim (Transcendence): Kafası karışık bir bilimkurgu
Ben O Değilim: Kimliğin tanımlanamaz hali
Temmuz Soğuğu (Cold in July): Retro bir polisiyeden fazlası
Pek Yakında:
Munis korsancının hikâyesi
Asasız Musa:
Musa Anter üzerine bir deneme
Basit Sorular:
Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Sivas’a
Ayın Kısası:
Zeyno Pekünlü’den Sus Kimseler Duymasın

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.