Şu An Okunan
Altyazı’nın Nisan Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Nisan Sayısı Bayilerde!

Nisan sayısında 34. İstanbul Film Festivali’ni kapağına taşıyan Altyazı, bu ay ülkemizde ilk defa vizyona girecek olan korku klasiği Teksas Katliamı’nın ve vampir filmi Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız’ın afişlerini okuyucularına armağan ediyor.

34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Nisan sayısında, 34. İstanbul Film Festivali’ni kapağına taşıyor. 4-19 Nisan tarihleri arasında 200’ü aşkın filmin sinemaseverlerle buluşacağı festival bu ay Altyazı’da kapsamlı bir dosyayla ele alınıyor. Ulusal Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan yönetmenlerin filmlerine dair görüşleri, geçen yıl uluslararası festivallerde ses getirmiş filmlere dair inceleme yazıları, Ulrich Seidl ve Dagur Kári gibi yönetmenlerle yapılan söyleşiler, bu ay Altyazı’nın yirmi sekiz sayfalık festival dosyasında.

CITIZENFOUR
Bu yıl En İyi Belgesel dalında Oscar ödülünü kazanan Laura Poitras imzalı Citizenfour, ABD’nin ‘herkesi’ gözetlediğini ortaya koyan belgelerin Edward Snowden tarafından medyaya sızdırıldığı süreci takip ediyor. Distopik bir gerilim filmini aratmayacak bir kurguya sahip belgesele dair geniş inceleme yazısı bu ay Altyazı’da okunabilir.

PERDEDEKİ YAŞAR KEMAL EVRENİ
Şubat ayında kaybettiğimiz, Türkçe edebiyatın belki de en büyük ismi Yaşar Kemal’in edebiyat yolculuğu 1950’li yıllardan itibaren sinemayla da kol kola ilerledi. Ustanın romanlarındaki dünyalar Atıf Yılmaz, Lütfi Akad, Memdüh Ün, Türkan Şoray ve Zülfü Livaneli gibi isimler tarafından perdeye yansıtıldı. Altyazı bu ay, Yaşar Kemal’in eserlerinin sinemadaki yolculuğuna bakan bir yazıya sayfalarında yer veriyor.

 
GECE YARISI SOKAKTA TEK BAŞINA BİR KIZ
Ana Lilly Amirpour’un ses getiren ilk uzun metrajı Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night), geceleri sokakları arşınlayan kara çarşaflı ve kaykaylı bir kadın vampirin hayali bir şehirde geçen hikâyesini anlatıyor. Farklı türlerin kodlarını kullanarak melez bir anlatım tutturan filme dair değerlendirme yazısı bu ay Altyazı’da.

ALTYAZI’da ayrıca
Sergey Loznitsa ile söyleşi: Yönetmenin son belgeseli Meydan üzerine
Francesco Rosi: Ocak ayında kaybettiğimiz ustanın politik başyapıtları
Chappie: Yamalı bir yapay zekâ
Çekmeceler: İstemeden ahlakçı
Bir Varmış Bir Yokmuş: Bir başka “ıssız adam” hikâyesi
Asabiyim Ben (Relatos Salvajes): Cinnet hallerine dair bir antoloji
Çekmeköy Underground: Çerçevesini genişletemeyen bir öykü
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Birdman filmine
Ayın Kısası: Ezgi Kaplan’dan Çağrılmayan Yakup
Bir An: Ahmet Güntan’dan Antonioni’nin Batan Güneş’i (L’Eclisse, 1962)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.