Şu An Okunan
Başka 1 Ocak

Başka 1 Ocak

1 Ocak / Başka Sinema

Başka Sinema yılın ilk gününde, uzun süredir merakla beklenen ve önümüzdeki haftalarda vizyona girecek üç filmi izleyiciyle buluşturuyor. Bu filmlerden ilki, Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin birlikte yönettiği Sibel. Prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülüyle dönen film, ardından Adana Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi olmuştu. Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan ve ıslık diliyle iletişim kuran genç bir kadının hikâyesini anlatan Sibel, özellikle Damla Sönmez’in performansıyla dikkat çekiyor.


Advertisement

Oyuncu Paul Dano’nun övgülerle karşılanan ve adı 2018’in en iyileri arasında anılan ilk yönetmenlik denemesi Yangın Yeri (Wildlife), genç bir çiftin çatırdayan ilişkisini, ergenlik çağındaki oğullarının gözünden aktaran bir dram. Richard Ford’un aynı adlı romanından uyarlanan filmin başrollerini Carey Mulligan ve Jake Gyllenhaal paylaşıyor. Kırık Çember (The Broken Circle Breakdown, 2012) filmiyle Oscar adaylığı kazanan Belçikalı yönetmen Felix van Groeningen’in Güzel Oğlum’u (Beautiful Boy) ise uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden bir aileye odaklanıyor. Gerçek bir olaydan uyarlanan bu etkileyici baba-oğul hikâyesinin başrollerinde Steve Carell ile Timothée Chalamet var.

Sibel, Yangın Yeri ve Güzel Oğlum İstanbul’da Altunizade Capitol Spectrum, Beyoğlu, Etiler Akmerkez Cinema Pink ve Kadıköy sinemalarında, Ankara’da da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda izlenebilir.

baskasinema.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.