Şu An Okunan
Gezici Festival ‘Sinema Aşkına’ 20. Kez Yollarda

Gezici Festival ‘Sinema Aşkına’ 20. Kez Yollarda

Bu yıl yirminci defa yollara düşecek olan Gezici Festival’in bu yılki rotasında üç şehir yer alıyor. 28 Kasım-4 Aralık arasında Ankara’da düzenlenecek olan festival 3-7 Aralık’ta Eskişehir, 5-8 Aralık’taysa Sinop’ta yoluna devam edecek.

Bu yılki teması ‘Sinema Aşkına!’ olarak belirlenen festival, sinema tutkusunu odağına alan filmleri özel bir bölümde seyirciyle buluşturuyor. Tema çerçevesinde gösterilecek filmler arasında Abbas Kiarostami’nin Yakın Plan’ı (Nema-ye Nazdik, 1990) ve Kiarostami’nin yapıtını kendi sinema salonunda göstermek isteyen Nanni Moretti’nin kısa filmi Yakın Plan’ın Galası (Il Giorno Della Prima di Close Up, 1996) öne çıkıyor. Bölümde ayrıca 60’lı ve 70’li yılların popüler Türkiye sinemasının emektarlarını anlatan Cem Kaya imzalı belgesel Motör (2014), Jean-Luc Godard’ın son sinema deneyi Dile Veda (Adieu au Langage, 2014) ve Krzystof Kieslowski imzalı Amatör (Amator, 1979) de gösterilecek.

Daha önce Zeki Demirkubuz, Tuncel Kurtiz ve Barış Bıçakçı’nın seçtiği filmleri izleyicilerle buluşturan festival bu yıl adı ve teması Murathan Mungan tarafından belirlenen bir bölüme yer veriyor. ‘Gerçeğe Açılan Üç Kapı’ adlı seçkide sinemanın gerçekle ilişkisinin sorgulandığı üç başyapıt bulunuyor. Michelangelo Antonioni’nin, bir cinayeti çektiği fotoğrafların detaylarında çözmeye çalışan bir fotoğrafçının öyküsünü ele alan Cinayeti Gördüm’ü (Blow Up, 1966), çektiği fotoğraflar ve kaydettiği sesler yüzünden daha önce bir cinayete sebep olan bir dedektifin paranoyasını anlatan Francis Ford Coppola imzalı The Conversation (1974) ve bir olayın farklı tanıkların gözünden anlatıldığı Akira Kurosawa’nın Raşomon (Rashômon, 1950) filmlerini büyük perdede izlemek için Gezici Festival kaçırılmaz bir fırsat.

Festivalin bu yılki özel bölümlerinden bir diğeri ise Osmanlı’da Sinema. 1896 ile 1922 yılları arasında Osmanlı topraklarında farklı sinemacılar tarafından çekilen ve çeşitli arşivlerden gün yüzüne çıkarılan filmler seyirciyle buluşuyor. Osmanlı’ya ve sinema tarihine farklı bir gözle bakmayı sağlayan filmler Amsterdam’daki Eye Film Müzesi’nden Elif Röngen-Kaynakçı tarafından derlendi.

Jem Cohen imzalı Ziyaret Saatleri (Museum Hours, 2012) ve Frederick Wiseman’ın yönettiği, ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan National Gallery’nin (2014) yer aldığı Müzede Bir Gün bölümündeki gösterimler müzelerde gerçekleştirilecek. Film ve videoları gösterilecek olan Canan Şenol ise, festivale aynı zamanda bir sergiyle de katkıda bulunuyor. Siyah Beyaz Galeri’de açılacak sergi, sanatçının Ankara’daki ilk sergisi olacak.

Dünya Sineması bölümünde başta Dardenne Kardeşlerin İki Gün, Bir Gece’si (Deux Jours, Une Nuit) ve Andrey Zvyagintsev’in Leviathan’ı olmak üzere bu yıl festivallerde ses getiren filmlerden bir seçki yer alıyor. Ödüllü yerli filmlerin gösterileceği Türkiye 2014, son dönemin dikkat çeken kısa filmlerinin yer aldığı Kısa İyidir ve küçük izleyiciler için hazırlanan Çocuk Filmleri de Gezici Festival’de her yıl olduğu gibi izleyicileriyle buluşacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.gezicifestival.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.