Şu An Okunan
Güncel Sırbistan Sinemasına Bir Bakış

Güncel Sırbistan Sinemasına Bir Bakış

15-29 Şubat / Akbank Sanat

Akbank Sanat, Sırbistan Film Merkezi’nin desteğiyle Şubat ayında günümüz Sırbistan sinemasından üç filmi izleyiciyle buluşturuyor. Seçki, 15 Şubat’ta Ognjen Glavonič imzalı Yük’ün (Teret, 2018) gösterimiyle başlayacak. Cannes Film Festivali’nin ‘Yönetmenlerin On Beş Günü’ bölümünde gösterilen Yük, 1999 yılında, NATO’nun Sırbistan’ı bombaladığı dönemde Kosova’dan Belgrad’a gizemli bir yükü taşımakla görevlendirilen bir kamyon şoförünün karanlık ve tehlikeli yolculuğunu anlatıyor. Program kapsamında 22 Şubat’ta gösterilecek film, prömiyerini Berlin Film Festivali’nin ‘Panorama’ bölümünde yapan Dikişler (Šavovi, 2019). Miroslav Terzič imzalı Dikişler, Sırbistan’da son yıllarda gündemi meşgul eden bir konuya, yeni doğmuş bebeklerin hastanelerden kaçırılmasına odaklanan bir gerilim/drama. Programın son filmi ise 29 Şubat’ta izlenebilecek olan Güney Rüzgârı (Južni Vetar, 2018). Genç bir çete üyesinin başının bir mafya lideriyle derde girmesini konu alan bu gerilimin yönetmenliğini Miloš Avramovič üstleniyor.

Filmlerin orijinal dillerinde ve Türkçe altyazıyla izlenebileceği ‘Güncel Sırbistan Sinemasına Bir Bakış’ etkinliğinin biletleri Akbank Sanat’ın danışmasından ve Biletix’ten temin edilebilir.

www.akbanksanat.com

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.