Şu An Okunan
Hatıranın Peşinde

Hatıranın Peşinde

25 Nisan-30 Mayıs / Pera Film

Pera Film ‘Hatıranın Peşinde’ başlıklı yeni programında toplumsal hafıza üzerine kafa yoran ve anıların izini süren filmleri bir araya getiriyor. Program kapsamında günümüz Avrupa sinemasından beş örnek izleyiciyle buluşacak: Martina Kudlacek’in deneysel sinemanın öncü isimlerinden Maya Deren’in sinemasını ele alan belgeseli Maya Deren’in Aynası (Im Spiegel der Maya Deren, 2001), yeni tanıştığı bir kadınla geçirdiği gecenin ardından tüm geçmişini yitiren bir adama odaklanan Christoffer Boe imzalı Yeniden Sev Beni (Reconstruction, 2003), yirmi sene önce maruz kaldığı şiddetin izini süren ve kamerasını ailesine yönelten Biene Pilavcı’nın Tek Başına Dans (Alleine Tanzen, 2013) adlı belgeseli, Trey Edward Shults’un yıllar sonra ailesini ziyarete giden bir kadına odaklanan ilk uzun metrajı Krisha (2015) ve son yılların en popüler yıldızlarından M.I.A.’in hikâyesini ele alan belgesel Matangi/Maya/M.I.A. (2018).

Program ayrıca, sanatçı Aykan Safoğlu’nun 2013-2015 yılları arasında ürettiği video ve filmleri ‘Aidiyet ve Yoldaşlık’ başlığıyla bir araya getiriyor. Safoğlu’nun seçki kapsamında gösterilecek filmleri Judith Butler’ın Berlin Onur Ödülü’nü reddetme sürecini konu alan İsimsiz (Bir Berlin Portresi) (2013), James Baldwin’in İstanbul’da yaşadığı dönemi kendine has bir bakışla ele alan ve Oberhausen Kısa Film Festivali’nde ödül kazanan Kırık Beyaz Laleler (2013), ünlü sanatçı Ulay’ın bir performansından yola çıkan Çile Bülbülüm (2014) ve sanatçının ölen amcasını fotoğraflar aracılığıyla yeniden canlandırdığı filmi İsimsiz (Gülşen ve Hüseyin) (2015). ‘Hatıranın Peşinde’ kapsamında Aykan Safoğlu’yla 10 Mayıs Cuma günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda, Bilge Taş moderatörlüğünde bir söyleşi de düzenlenecek.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.