Şu An Okunan
İstanbul Modern’de ‘İlham Perileri’

İstanbul Modern’de ‘İlham Perileri’

18-30 Haziran

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerine ‘İlham Perileri’ başlığını taşıyan yeni bir programla devam ediyor. İlham mefhumunun sinemanın farklı tür ve biçimlerindeki yansımalarını barındıran altı filmi bir araya getiren seçki, kimi zaman ilahi güçlerle ilişkilendirilen kimi zamansa dayanışmadan ve yaşamın kendisinden beslenen ilham kavramına farklı yönlerden bakan bir çerçeve sunuyor.

‘İlham Perileri’ seçkisi hem kurmaca hem de belgesel alanında üretilmiş, dünyanın farklı noktalarından filmlerden oluşuyor. Christian Petzold‘ün dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan ve mitolojik bir öyküyü günümüz Berlin’ine uyarlayan son filmi Undine (2020) programın öne çıkan yapımlarından birisi. Elizabeth Moss’un ünlü korku yazarı Shirley Jackson’ı canlandırdığı Josephine Decker imzalı Shirley (2020), Sudanlı dört sinemacının yaşadıkları zor şartlarda ilhamı sinemada bulan hikâyesini ele alan Ağaçlardan Bahsetmek (Talking About Trees, 2019) ve resim sanatının zirvelerinden birisini temsil eden Rembrandt’ın sanatsal etki alanına bakan belgesel Benim Rembrandt’ım (My Rembrandt, 2019) seçkiden öne çıkan diğer yapımlar.

Shirley

‘İlham Perileri’ programında yer alan filmler 18-30 Haziran tarihleri arasına yayılan bir takvimde, her biri ikişer gün gösterimde kalacak şekilde izlemeye açık olacak. Filmleri izlemek için İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmak yeterli. Programda yer alan filmlerin gösterim tarihleri ise şu şekilde:

  • Undine – 18-20 Haziran
  • Neden Yaratıcıyız? / Why Are We Creative: The Centipede’s Dilemma – 20-22 Haziran
  • Benim Rembrandt’ım / My Rembrandt – 22-24 Haziran
  • Shirley – 24-26 Haziran
  • Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees – 26-28 Haziran
  • Jean-Michel Basquiat’nın Gençliğinin Son Yılları: İşte Bu! / Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat – 28-30 Haziran

İstanbul Modern Sinema, programdaki filmlerin gösteriminin yanı sıra sinema yazarı Engin Ertan ve İstanbul Modern Film Küratörü Müge Turan’ın Undine‘nin yönetmeni Christian Petzold’le gerçekleştirdiği söyleşiyi de etkinlik süresince YouTube Kanalı üzerinden izlemeye açacak.

Tamamı ücretsiz ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek gösterimlere dair detaylara İstanbul Modern’in internet sitesinden ulaşılabiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.