Şu An Okunan
İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başladı

İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başladı

Gösterim Tarihleri: 9-12 Ekim

Gösterim Mekânı: İstanbul Modern Sinema

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da birkaç kez canlı müzik eşliğinde sessiz sinema gösterimleri yapılmış, her seferinde tadı damağımızda kalmıştı. Bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri, sinemanın ilk yıllarındaki seyir deneyimini tatmak isteyenler için leziz bir program sunuyor. Programa katkı sunanlar arasında dünyanın sessiz sinema alanındaki en prestijli kurumları yer alıyor. Avrupa’nın en kapsamlı film restorasyon laboratuarına sahip olan ve her sene sinema tarihçilerinin geniş katılımıyla gerçekleştirilen Il Cinema Ritrovato Festivali’ni düzenleyen Bologna Sinemateği bunlardan biri. Ayrıca Hollanda Film Müzesi eye ve British Film Institute (bfi) da İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne destek veren kurumlar arasında. Bu arşivlerden özel olarak getirtilen, kimileri yeni bulunmuş veya yakın zamanda restore edilmiş filmler, İstanbullu izleyicilerle buluşacak. Filmlerin çekildiği yıllardaki gösterim şartlarına uygun olarak, gösterimler canlı müzik eşliğinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’de sinemanın yüzüncü yılının kutlandığı, lakin sinema tarihi alanında neredeyse hiçbir etkinliğin gerçekleştirilmediği 2014 yılının bu son aylarında, İstanbul Sessiz Sinema Günleri sayesinde bir nebze tarih ve sinema konuşabileceğiz. Program kapsamında yer alan Osmanlı’dan Görüntüler seçkisi bu bakımdan öne çıkıyor. Seçkide 1896-1923 tarihleri arasında çekilmiş olan ve Osmanlı’dan izler taşıyan hareketli görüntüler izleyicilerle buluşacak. Seçkiye eşlik eden panelde filmler üzerinden tarihsel ve kültürel tartışmalar gerçekleştirilecek.

Programdaki bir diğer seçki olan Sakıncalı Görüntüler ise, Hollanda Film Müzesi arşivinde önemli bir yer tutan ve 2011 yılında unesco’nun Dünya Hafızası Listesi’ne dahil edilen Desmet Koleksiyonu’ndan filmlerden oluşuyor. Sinema ve seyir kültürüne ışık tutan Sakıncalı Görüntüler, panayırlardan yerleşik düzene daha yeni geçmiş sinemaların atmosferi, sinemaya kimlerin hangi koşullarda gittiği ve sinema emekçileri hakkında ipuçları sunuyor.

İstanbullu sinemaseverler, İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde Orson Welles’in uzun süre kayıp olduğu sanılan ve seyirciyle ilk defa 2013 yılında buluşan Too Much Johnson adlı 1938 tarihli filmini de izleme fırsatı yakalayacak. Programda Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (The Cabinet of Dr. Caligari, 1920) de canlı müzik eşliğinde gösterilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.istanbulmodern.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.