Şu An Okunan
Kara Vagon Levent Kültür Merkezi’nde

Kara Vagon Levent Kültür Merkezi’nde

Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile birlikte düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 6 Mart 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da, yönetmenliğini Özgür Fındık’ın yaptığı Kara Vagon 1938 Dersim Sürgünleri isimli belgesel gösteriliyor.

Gösterim mekânı: Levent Kültür Merkezi

KARA VAGON 1938 DERSİM SÜRGÜNLERİ
Türkiye / 2011 / 65’ / HD / 16:9 / Renkli, Siyah-Beyaz / Türkçe- Zazaca / İngilizce altyazılı
Yönetmen: Özgür Fındık

Belgesel hakkında
Dersim katliamında zorla sürgüne gönderilenler, gittikleri yerlerden acı ve gözyaşı ile Dersim katliamını ve zorunlu göç ettirilmelerini anlatıyorlar…

Yönetmen hakkında
1976 yılında Dersim’in (Tunceli) Pertek ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra ailesinin göçmen olarak bulunduğu Almanya Hannover’de yaşadı. Burada kaldığı dönemde Almancasını geliştirdi, daha sonra yeniden Türkiye’ye gelerek İstanbul’a yerleşti ve İstanbul Akademi’de İletişim dersleri almaya başladı. İletişim okurken aynı zamanda TV haberciliği, programcılık ve küçük çaplı sinema çalışmalarına katıldı. Öğreniminin son döneminde, bağımsız bir faaliyet olarak belgesel sinema çalışmalarına başladı.

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” 13 Mart 2013 Çarşamba günü Sevinç Yeşiltaş’ın yönetmenliğini üstlendiği Dostluğu Hatırlamak belgeseliyle devam edecek.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.