Şu An Okunan
Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de

Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de

Fabian veya Bok Yoluna Gitmek

23-24 Eylül / İstanbul

25-26 Eylül / Diyarbakır

4-12 Kasım / Ankara

24 Eylül – 3 Ekim / çevrimiçi

Goethe-Institut’un İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle gerçekleştirdiği Kino 2021 programı, güncel Almanya sinemasının en yeni ve dikkat çeken filmlerini Türkiyeli sinemaseverlerle buluşturuyor. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi ortama taşınan Kino, bu yıl hem fiziksel hem de çevrimiçi olarak seyirciyle buluşacak. ‘Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de’ başlığını taşıyan seçki 23 Eylül’de Beyoğlu Sineması’nda düzenlenecek özel açılış gösterimiyle başlayacak. Fiziksel gösterimlerine 23-24 Eylül’de İstanbul’da, 25-26 Eylül’de de Diyarbakır’da devam edecek Kino 2021, sinema salonlarındaki yolculuğunu 4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Ankara Film Festivali çerçevesindeki gösterimleriyle noktalayacak.

Seçkinin çevrimiçi ayağı ise 24 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında filmonline.iksv.org adresinden takip edilebilecek. Programın biletleri de 17 Eylül tarihinden itibaren satışa sunulacak. Etkinlik süresince her gün bir film 20:00’de yayınlanacak ve 5 gün boyunca erişime açık kalacak. Toplamda on filmin gösterileceği seçkinin biletleri sınırlı sayıda satışa açılırken gösterimlere teker teker ya da kombine bilet alınabilecek.

Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?

Kino seçkisinde her yıl olduğu gibi bu yıl da güncel Almanya sinemasının son dönemde ürettiği, uluslararası çapta ilgi görmüş filmlerden oluşturulan bir programa yer veriliyor. Bu filmlerin başında dünya prömiyerini Berlinale’de yapan Fabian veya Bok Yoluna Gitmek (Fabian oder Der Gang vor die Hunde) geliyor. Yönetmenliğini Dominik Graf’ın yaptığı film faşizmin ayak seslerinin duyulduğu 1931 Berlin’inde geçen bir aşk hikâyesine odaklanırken deneysel üslubu ve geçmişle bugünü iç içe geçiren yenilikçi anlatım tarzıyla dikkat çekiyor.

Programdan öne çıkan bir başka yapım ise yönetmenliğini Alexandre Koberidze’nin üstlendiği Gürcistan-Almanya ortak yapımı Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz? (Ras vkhedavt, rodesac cas vukurebt?) filmi. Dünya prömiyerini Berlinale’de yapan ve burada FIPRESCI ödülü kazanan film bir sokağın köşesinde karşılaştıktan sonra başlarına esrarengiz olaylar gelmeye başlayan Lisa ve Georgi’nin hikâyesine odaklanıyor. Kino 2021’in 23 Eylül’de Beyoğlu Sineması’ndaki açılış gününde gösterilecek Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz? filmin Türkiye hakları sahibi MUBI işbirliğiyle, ülkemizde ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

Raeuberhaende
İstanbul Bahçesi

Bunun yanı sıra İlker Çatak’ın Finn-Ole Heinrich’in çok satan gençlik romanını beyazperdeye aktardığı yeni filmi İstanbul Bahçesi (Räuberhände), Philipp Stölzl’ün Stefan Zweig’ın aynı adlı kitabından uyarladığı Satranç (Schachnovelle), dünya prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nin dikkat çeken filmleri arasında yer alan Buzağıların Orda Kimse Yok (Niemand ist bei den Kälbern), Belaruslu yönetmen Aliaksei Paluyan’ın ülkesindeki hükümet karşıtı barışçıl protestoları konu edinen belgeseli Cesaret (Courage) ve geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Karlovy Vary Film Festivali’nin ana yarışmasında yer alan Prens (Le Prince) gibi filmler de bu yılki Kino seçkisinin öne çıkan yapımları arasında yer alıyor.

Gösterimlerin yanı sıra YouTube üzerinden çeşitli canlı söyleşilerin de gerçekleştirileceği ‘Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de’ programı hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

kinotr.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.