Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 17 Eylül

Vizyonda Bu Hafta: 17 Eylül

Apples

Dokuz yeni filmin gösterime girdiği haftanın öne çıkan yapımları iki dalda Oscar kazanan Anthony Hopkins’li Baba ve Christos Nikou imzalı Yunan Tuhaf Dalgası örneği Elmalar.


Amacı Olmayan Grup

Yirmi beş yaşında, hayatta hiçbir amacı olmayan Onur, babasının bir işe girip çalışması yönündeki baskısından kurtulmak için arkadaşı Sercan’la ‘amacı olmayan grup’ isminde bir Facebook grubu kurar. Grubun ünü kısa zamanda bütün Türkiye’ye yayılır. Ancak zafer sarhoşluğu içindeki Onur, garip davranışlar sergilemeye başlar.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Daha önce Çakallarla Dans serisinin birçok filminin senaryosunu yazan Ali Tanrıverdi’nin ilk yönetmenlik deneyimi olan Amacı Olmayan Grup, Çakallarla Dans serisinin inceliksiz mizah anlayışının izinden gidiyor.

Yönetmen: Ali Tanrıverdi

Senaryo: Ali Tanrıverdi, Murat Şeker

Oyuncular: Sarp Bozkurt, Ali Barkın, Naz Çağla Irmak, Gamze Karaduman, Hakan Bilgin

Türkiye/2020/Türkçe/88 dk./SugarWorkz (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Azubel

YouTube üzerinden seanslar yapan psikolog Serkan’ın takipçilerinden biri, terk edilmiş bir adrese gitmesini ve bu olayların yaşanmadığını kanıtlamasını ister. Serkan ve nişanlısı Ece bu adrese gittiklerinde tuhaf olaylarla karşılaşırlar ve eve hapsolurlar. Yalnız olmadıkları fark eden Serkan ve Ece’nin buradan kurtulmaları için kibir, açgözlülük, tembellik, oburluk, şehvet, kıskançlık ve öfke günahlarını işlemeleri gerekmektedir.

İZLENMELİ Mİ? Fatih Gülaydın’ın ilk uzun metrajı Azubel, cin temalı yerli korku filmlerinin yeni bir örneği.

Yönetmen: Fatih Gülaydın

Senaryo: Fatih Gülaydın

Oyuncular: Mert Uzunmehmet, Önem Pişkin, Alp Taş, Dilan Ural

Türkiye/2021/Türkçe/71 dk./Apollon Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Baba / The Father

Seksen yaşında huysuz bir adam olan ve yaşlılığın etkilerini gün geçtikçe daha çok hisseden Anthony, bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder. Ancak zamanla Anthony’nin gerçeklik algısının sarsılmaya başlaması ve kızının da günlük olarak onu ziyaret edememesi üzerine bir yardımcı bulmak zorunlu hâle gelir. Hafıza problemleri yaşayan Anthony sevdiklerinden, kendi zihninden, hattâ gerçekliğinden şüphe duymaya başlar.

İZLENMELİ Mİ? Fransız oyun yazarı ve senarist Florian Zeller’ın 2012 tarihli aynı adlı oyunundan uyarladığı ilk yönetmenlik denemesi olan Baba, toplam altı dalda aday gösterildiği 93. Akademi Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülleriyle dönmüştü. Yaşlılık ve demans gibi temaları çarpıcı bir biçimde ele alan film, Anthony Hopkins’in göz dolduran oyunculuğuyla öne çıkıyor.

Yönetmen: Florian Zeller

Senaryo: Florian Zeller, Christopher Hampton

Oyuncular: Olivia Colman (Anne), Anthony Hopkins (Anthony), Imogen Poots (Laura), Rufus Sewell (Paul), Olivia Williams (Catherine), Mark Gatiss (Bill)

Birleşik Krallık/2020/İngilizce/97 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Belalı Karakol / Copshop

Dolandırıcı Teddy Murretto, ölümcül bir suikastçı olan Bob Viddick’ten kaçmaya çalışmaktadır. Bunun için küçük bir kasabanın polis karakolunda saklanmayı planlayan Teddy’yi karakolda kötü bir sürpriz beklemektedir.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce Gri Kurt (The Grey, 2012) ve A-Takımı (The A-Team, 2010) gibi aksiyon ve gerilim filmlerine imza atan Joe Carnahan’ın yönetmenliğini üstlendiği Belalı Karakol, haftanın aksiyon severlere yönelik filmi.

Yönetmen: Joe Carnahan

Senaryo: Joe Carnahan, Kurt McLeod

Oyuncular: Gerard Butler (Bob Viddick), Frank Grillo (Teddy Murretto), Toby Huss (Anthony Lamb), Alexis Loude (Valerie Young), Ryan O’Nan (Huber)

ABD/2021/İngilizce/108 dk./BG Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Elmalar / Mila

Ani bir bellek yitimine neden olan gizemli bir salgının etkisi altındaki bir dünyada, orta yaşlarında bir adam olan Aris, kendisini geçmişini hatırlamayan ve yakınlarına ulaşılamayan hastalara yeni bir kimlik inşa etmelerini amaçlayan bir programın içinde bulur.

İZLENMELİ Mİ? Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan, Christos Nikou’nun ilk yönetmenlik deneyimi olan Elmalar, hafıza ve kimlik temalarını karanlık bir mizah anlayışıyla ele alan bir Yunan Tuhaf Dalgası filmi.

Yönetmen: Christos Nikou

Senaryo: Christos Nikou, Stavros Raptis

Oyuncular: Aris Servetalis (Aris), Sofia Georgovassili (Anna), Anna Kalaitzidou, Argiris Bakirtzis

Polonya-Yunanistan-Slovenya/2020/Yunanca/90 dk./Başka Sinema

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Karanlıktaki Çığlık / Dark Web: Descent Into Hell

Genç bir YouTuber olan Ludovico 122, ‘Dark Web’in sekizinci seviyesine ulaşmaya çalışır ve izleyicileri için deneyimini filme alırken internetin en derin ve bilinmeyen kısmına nüfuz eder. Ancak burada, hayatını değiştirecek korkunç bir sürprizle karşılaşacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Karanlıktaki Çığlık, son dönemde Unfriended: Dark Web (2018) ve Host (2020) gibi örneklerini çokça gördüğümüz, sanal dünyaları konu alan korku filmlerinin yeni bir örneği.

Yönetmen: Diego Savignano

Senaryo: Diego Savignano, Nicolás Onetti

Oyuncular: Lucas Sarquiz, Jimena Frontera, Chucho Fernández, Clara Kovacic, Nadia Ozan

Arjantin-Yeni Zelanda/2021/İngilizce/79 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Kimetsu Orkestrası Konseri / Kimetsu Orchestra Concert

Demon Slayer: Mugen Treni (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen, 2020) filminden görüntülere, Tokyo Filarmoni Orkestrası’ndan canlı müzikler eşlik ediyor.

İZLENMELİ Mİ? Ailesi iblisler tarafından öldürülen Tanjiro’nun intikam hikâyesini anlatan anime dizisi Demon Slayer’ın (2019) devamı niteliğinde olan Demon Slayer: Mugen Treni’nden (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen, 2020) filminden görüntülere Tokyo Filarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği konser filmi, serinin hayranlarının ilgisini çekecektir.

Yönetmen: Hirofumi Kurita

Katılımcılar: Tokyo Filarmoni Orkestrası 

Japonya/2021/Japonca/114 dk./CGV Mars D.

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Ölümcül Labirent: Şampiyonlar Turnuvası / Escape Room: Tournament of Champions

Altı kişi kendilerini ölümcül bir labirentin içinde kilitli bulurlar. Buradan sağ kurtulmak için uğraşırken yavaş yavaş ortak noktalarını keşfetmeye başlarlar ve hepsinin daha önce bu ölümcül labirent oyununu oynadıkları ortaya çıkar.

İZLENMELİ Mİ? Kendilerini ölümcül bir labirente hapsedilmiş bulan altı kişinin hayatta kalma mücadelesini anlatan film, 2019 yapımı Ölümcül Labirent’in (Escape Room) devamı niteliğinde.

Yönetmen: Adam Robitel

Senaryo: Will Honley, Maria Melnik, Daniel Tuch, Oren Uziel

Oyuncular: Logan Miller (Ben Miller), Taylor Russell McKenzie (Zoey Davis), Deborah Ann Woll (Amanda Harper), Holland Roden (Rachel Ellis), Indya Moore (Brianna)

ABD/2021/İngilizce/88 dk./WB

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Patron Bebek 2: Aile Şirketi / The Boss Baby: Family Business

Artık birer yetişkin olan Tim ve kardeşi Ted, zamanla birbirlerinden uzaklaşmıştır. Farklı yönlere savrulan iki kardeşten Tim evlenip çocuk sahibi olurken Ted ise koruma fonu CEO’sudur. Tim’in yeğeni yeni patron bebek Tina bazı sırları ortaya çıkarınca Ted ve Tim yeniden bir araya gelmek zorunda kalır.

İZLENMELİ Mİ? Serinin ilk filmi olan Patron Bebek’te (The Boss Baby, 2017) ve Madagaskar serisinin filmlerinde imzası bulunan Tom McGrath’ın yönetmenliğini üstlendiği Patron Bebek 2: Aile Şirketi, haftanın çocuk izleyicilere yönelik animasyon filmi.

Yönetmen: Tom McGrath

Senaryo: Michael McCullers, Tom McGrath

Seslendirenler: Alec Baldwin (Patron Bebek/Ted), James Marsden (Tim), Amy Sedaris (Tina), Ariana Greenblatt (Tabitha), Jeff Goldblum (Dr. Armstrong),  Eva Longoria (Carol), Tom McGrath (Wizzie)

ABD/2021/İngilizce/107 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 17 Eylül


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.