Şu An Okunan
Kumsalda

Kumsalda

8 Haziran – 28 Temmuz / Pera Film

Pera Müzesi yaz aylarını bir sinema mekânı olarak kumsalı ele alan filmlerden oluşan bir seçkiyle karşılıyor. Filmler, Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen, 1870’lerden 20. yüzyıla, deniz hamamından plaja geçişi konu
 edinen ‘İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji’ sergisi kapsamında gösteriliyor. Programda Fransız Yeni Dalgası’nın usta isimlerinden Éric Rohmer’in, kocasını terk eden bir kadının hikâyesine odaklanan Pauline Plajda’sı (Pauline à la Plage, 1983) ve Agnès Varda’nın anılarını şiirsel bir üslupla irdelediği belgeseli Agnès’in Plajları (Les Plages d’Agnès, 2008) dikkat çekiyor.

Bunların yanında ‘Kumsalda’ programında Asghar Farhadi’nin deniz kenarında kaybolan arkadaşlarını arayan bir grubun hikâyesini anlatan Elly Hakkında’sı (Darbareye Elly, 2009), Theo Angelopoulos klasiği Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera, 1998), Luchino Visconti’nin bir bestecinin bir çocuğa duyduğu tutkuyu ele alan Venedik’te Ölüm (Morte a Venezia, 1971) ve esrarengiz bir kaybın izini süren Antonioni başyapıtı Macera (L’Avventura, 1960) gibi klasikler de gösterilecek. Programda yakın dönemden de Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl’ın Cennet Üçlemesi’nin ilk halkası Cennet: Aşk (Paradies: Liebe, 2012) izlenebilir. Etkinlik kapsamında Türkiye’den de Merve Kayan ve Zeynep Dadak’ın kısa belgeseli Bu Sahilde (2010) ve üniversiteye hazırlanan bir grup genç kadının hikâyesini anlatan uzun metrajları Mavi Dalga (2013) gösterilecek.

www.peramuzesi.org.tr

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.