Şu An Okunan
Müze Gazhane’de ‘Filmlerdeki İstanbul’

Müze Gazhane’de ‘Filmlerdeki İstanbul’

Ah Güzel İstanbul

2-30 Eylül

Müze Gazhane, mekân, bellek ve kimlik arasındaki ilişkileri merkeze alan filmleri ‘Filmlerdeki İstanbul’ programı kapsamında izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor. Eylül ayı boyunca her Perşembe günü bir filmin açık hava sinemasında gösterileceği mekânda 9 Eylül akşamı Nejat Saydam imzalı Kadın İsterse (1965) izlenebilecek.

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) yürütülen restorasyon çalışmaların ardından geçtiğimiz Temmuz ayında Müze Gazhane adıyla hizmete açıldı. Çeşitli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan tarihî mekânda Eylül ayı boyunca ‘Sinema ve Şehir Hafızası’ serisi kapsamında ‘Filmlerdeki İstanbul’ etkinliği düzenlenecek. 2 Eylül’de Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları (1964) filminin gösterimiyle başlayan açık hava sinemasında dört film daha izleyiciyle buluşacak.

Program kapsamında Nejat Saydam’ın, Esat Mahmut Karakurt’un farklı coğrafyalarda doğup büyüyen iki insanın aşkını konu alan aynı adlı romanından uyarladığı Kadın İsterse‘nin (1965) gösterimi 9 Eylül akşamı saat 20:00’de gerçekleştirilecek. İstanbul beyefendisi Haşmet’le artist olmak için İzmir’den İstanbul’a gelen Ayşe’nin arkadaşlığı odağında modernleşme sancıları, toplumun tüketim pratikleri gibi tartışmalara yanıt arayan Ah Güzel İstanbul (1966), hiç ummadığı bir anda zengin olan boyacı Mahmut’un yoksul yaşamını yeğleyecek derecede zorluklarla karşılaşmasını konu alan Boyacı (1966) ve sokaklarda yaşayan Mahsun’un toplum ve mekânda dışlanmışlığını anlatırken romantize edilmiş İstanbul manzarasının da dışına çıkan Tabutta Rövaşata (1996) da etkinliğin diğer filmleri.

Etkinlik programında yer alan filmlerin gösterim tarihleri ise şu şekilde:

  • Kadın İsterse (Nejat Saydam, 1965) – 9 Eylül Perşembe, saat 20:00
  • Ah Güzel İstanbul (Atıf Yılmaz, 1966) – 16 Eylül Perşembe, saat 20:00
  • Boyacı (Sırrı Gültekin, 1966) – 3 Eylül Perşembe, saat 20:00
  • Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim, 1996) – 30 Eylül Perşembe, saat 20:00

Eylül ayı boyunca Perşembe günleri saat 20:00’de yapılacak gösterimlere ücretsiz katılım sağlanabiliyor.

muzegazhane.istanbul

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.