Şu An Okunan
Pera Film’de Latin Amerika’dan Öyküler

Pera Film’de Latin Amerika’dan Öyküler

Son dönem Arjantin ve Kolombiya sinemalarından on filmin 4-28 Aralık tarihleri arasında gösterileceği seçki Pera Film, Arjantin Başkonsolosluğu, Kolombiya Büyükelçiliği ve Instituto Cervantes işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Son dönemde yükselişe geçen Kolombiya sinemasından altı film 4-15 Aralık tarihleri arasında gösterilecek. Oscar Ruiz Navia’nın Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde gösterilen ve FIPRESCI ödülü kazanan ilk filmi Yengeç Kapanı (El Vuelco del Cangrejo, 2009), Kolombiya’nın ücra bir köyündeki halk lideri Cerebro’nun köyün sahiline tatil merkezi inşa etmek isteyen toprak sahibi El Paisa’yla mücadelesini anlatıyor. Kolombiya’da yaşayan Afrika kökenlilerin hikâyesine odaklanmasıyla dikkat çeken yapım katıldığı birçok festivalden de ödüllerle dönmüştü. Kadın yönetmen Hilda Hidalgo’nun ilk filmi Aşk ve Diğer İblislere Dair (Del Amor y Otros Demonios, 2010) ise Gabriel Garcia Márquez’in aynı adlı romanından uyarlanan bir büyüme öyküsü. Film, 13 yaşındaki Sierva’nın bir köpek tarafından ısırılmasının ardından alt üst olan hayatını ve bir rahiple kurduğu tutkulu ilişkiyi ele alıyor.

18-28 Aralık tarihlerinde Arjantin’den dört filmin gösterileceği seçkinin en dikkat çeken filmi ise Son Elvis (El Ultimo Elvis, 2012). Pablo Larraín’in Tony Manero’suna (2008) benzerliğiyle dikkat çeken yapıt; aile hayatı dağılmış, fabrikadaki işinden bunalmış ve hayattaki en büyük zevki sahnede Elvis taklidi yapmak olan Carlos Gutierrez’in öyküsünü anlatıyor. Bir kazanın ardından kızı Lisa’ya bakmak zorunda kalan Carlos, hayatı bir anda değişince yaşamındaki öncelikleri tekrardan gözden geçirmek zorunda kalıyor. Seçkideki bir diğer önemli film ise Pablo Giorgelli’nin Akasyalar’ı (Las Acacias, 2011). Cannes’da Altın Kamera kazanan film, Rubén adlı bir kamyon şoförünün genç bir kadın ve kadının sekiz aylık bebeğiyle yaptığı yolculuğu anlatıyor. Genç yönetmen Gaspar Scheuer’in Samuray’ı (Samurai, 2012) ve Arjantinli ünlü aktris Paula Siero’nun ilk yönetmenlik denemesi Dünyanın Sonundaki Su ise (El Agua del Fin del Mundo, 2011) programdaki diğer filmler.

Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr/film

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.