Şu An Okunan
Fransız Kültür’de ‘Fransa’da Sinema ve Shoah’ Seçkisi

Fransız Kültür’de ‘Fransa’da Sinema ve Shoah’ Seçkisi

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, sinema ve tarih meraklılarını İkinci Dünya Savaşı döneminde Fransa’daki Yahudiler’in tarihini keşfetmeye davet ediyor. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik kapsamında toplumsal bellek ve sinema arasındaki ilişkiyi aydınlatacak üç belgesel ve bir kurmaca filmin gösterimi gerçekleşecek.

Filmlerin ardından Sorbonne Üniversitesi’nde sinema estetiği ve tarihi öğretim görevlisi Ophir Levy’nin katılımıyla söyleşiler de düzenlenecek. Katılımın ücretsiz olduğu programda Alain Resnais’nin Gece ve Sis, Marcel Ophüls’ün Acı ve Merhamet, Roselyne Bosch’un Vel d’hiv Baskını ve Gilles Paquet-Brenner’ın Adı Sarah’ydı filmleri yer almakta. Filmlerin ardından Ophir Levy’nin katılımıyla gerçekleşecek olan söyleşilerde ise II. Dünya Savaşı’nın hemen ardından günümüze dek ulusal belleğin yavaş bir biçimde oluşturulmasında sinemanın rolü ele alınacak.

11-13 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik Anadolu Kültür, Mémorial de la Shoah Müzesi ve Paris 8 Üniversitesi işbirliğiyle düzenleniyor.

PROGRAM
-11 Aralık Çarşamba, 19:00 NUIT ET BROUILLARD (GECE VE SİS) – (30’, 1956) Filmin ardından Ophir Levy « Fransa’da Shoah belleğinin sinemaya yansıması » başlıklı bir konferans verecektir.

-12 Aralık Preşembe, 19:00 LE CHAGRIN ET LA PITIÉ (ACI VE MERHAMET) – (1. Bölüm « Çöküş ») (120’, 1971) Filmin ardından Ophir Levy filmle ilgili bir çözümleme yapacaktır.

-13 Aralık Cuma,18:00 LA RAFLE DU VEL D’HIV .. 50 ANS APRÈS (VEL D’HIV… 50 YIL SONRA) – (58’, 1992)

-13 Aralık Cuma, 19:00 ELLE S’APPELAIT SARAH (ADI SARAH’YDI) – (107’, 2010)

Program detayları için: www.ifturquie.org

Not: Giriş ücretsizdir. Filmler Türkçe altyazılıdır.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.