Şu An Okunan
Pera Film’den ‘Gelecek Hatıraları’ Sergisine Özel Seçki: ‘Yitik Zamanın Peşinde’

Pera Film’den ‘Gelecek Hatıraları’ Sergisine Özel Seçki: ‘Yitik Zamanın Peşinde’

2-24 Şubat / Pera Müzesi

Pera Film, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan ‘Gelecek Hatıraları’ sergisinden ilham alan yeni bir film seçkisi hazırladı. ‘Yitik Zamanın Peşinde’ adlı program geçmişte yaşadığı anıların izini süren karakterlerin hikâyelerine bakış atan filmlerden beşini bir araya getiriyor.

Pera Müzesi’nin güncel sergilerinden ‘Gelecek Hatıraları’ hafıza ve gelecek tahayyülleri arasında kurulan bağların izini sürüyor. “Gelecek, geçmişte biriktirilen tanıdık nesneler aracılığıyla hatırlanabilir mi?” sorusunun peşine düşen sergi, arşive gelecek-yönelimli bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve geçmişe nostaljik bir bağlılık duymak yerine geleceği nasıl hatırlayacağımız hakkında düşünmeye davet ediyor. Pera Film’in ‘Yitik Zamanın Peşinde’ film seçkisi ise geçmişte yaşadığı ya da yaşadığını sandığı anıların izini süren karakterlerin sıra dışı hikâyelerini odağına alıyor.

‘Gelecek Hatıraları’ sergisi kapsamında sunulan film programı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un 2008’de yayınlanan ‘Masumiyet Müzesi’ kitabından esinlenen Grant Gee imzalı Hatıraların Masumiyeti (Innocence of Memories, 2015) belgeselinin gösterimiyle başlıyor. Gee’nin kamerasıyla İstanbul’da aşk, hafıza ve hatıra temalarının iç içe geçtiği bir anlatıyı takip ettiği belgesele Pamuk bizzat rehberlik ediyor. Dünyanın dört bir yanından alınmış görüntülerle deneysel bir yolculuk deneyimi sunan Chris Marker imzalı Güneşsiz (Sans Soleil, 1983) ve hafızasını kaybeden ve kendisini bir dizi korkunç cinayetin ana şüphelisi olarak bulan John Murdoch’un hikâyesini anlatan Alex Proyas imzalı Gizemli Şehir (Dark City, 1988) gibi kültlerin yer aldığı programda, geçtiğimiz yılın dikkat çeken yapımlarından ikisi, Mükemmel Günler (Perfect Days, 2023) ve Altın Kozanın İçinde (Bên trong vỏ kén vàng, 2023) filmlerini de seyirciyle buluşuyor. Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde başrolündeki Kôji Yakusho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran Wim Wenders imzalı Mükemmel Günler, aynı zamanda Japonya’nın Oscar adayı oldu. Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde dünya prömiyerini yapan ve festivalde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazanan Altın Kozanın İçinde ise Vietnamlı yönetmen Thien An Pham’ın imzasını taşıyor.

Güneşsiz

‘Yitik Zamanın Peşinde’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Ulya Soley’in küratörlüğünde, Suna Kıraç’ın anısına düzenlenen ‘Gelecek Hatıraları’ sergisi ise 24 Mart’a dek Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.