Şu An Okunan
SALT’ta ‘Bu son şansımız mı?’

SALT’ta ‘Bu son şansımız mı?’

26 Nisan – 4 Temmuz

İklim kriziyle ilgili süregelen sorunlar, çözüme yönelik çabalar ve bugün yaptığımız seçimlerin yarınımızı tayin edeceği bilinci günümüzde haberlerin yanı sıra belgesel yapımlarla da geniş kitlelere ulaşıyor. Bu doğrultuda iklim değişikliğinin gezegenimize etkilerini inceleyen filmleri bir araya getiren gösterim programı ‘Bu son şansımız mı?’, yedinci yılında SALT ve Garanti BBVA işbirliğiyle düzenleniyor.

On belgeselden oluşan seçkide insanlar, hayvanlar, doğa ve şehrin uyum içerisinde nasıl bir arada var olabileceği sorusuna yanıt arayan filmler yer alıyor. ‘Bu son şansımız mı?’, bir gençlik grubunun dans ve müziğin yardımıyla şehirlerinin ekolojik yapısını koruma çalışmalarından Büyük Okyanus’un ortasında küçük bir ada ülkesinin verdiği iklim mücadelesine farklı coğrafyalardan hikâyelere odaklanıyor.

Bir Masa İki Fil

Seçkide yer alan filmler ve yayında olacakları tarihler şu şekilde:

  • 26 Nisan – 2 Mayıs: Bir Masa İki Fil (One Table Two Elephants, 2019)
  • 3 – 9 Mayıs: El Değmemiş (The Undamaged, 2018)
  • 10 – 16 Mayıs: Mosville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde (Mosville: When Great Trees Fall, 2019)
  • 17 – 23 Mayıs: Samuel Bulutlarda (Samuel in the Clouds, 2016)
  • 24 – 30 Mayıs: Anote’nin Gemisi (Anote’s Ark, 2018)
  • 31 Mayıs – 6 Haziran: Ağaçların Gizli Yaşamı (Das geheime Leben der Bäume, 2020)
  • 7 – 13 Haziran: Longyearbyen: İki Kutuplu Şehir (Longyearbyen, a Bipolar City, 2016)
  • 14 – 20 Haziran: Dumanlı Kasaba (Smog Town, 2019)
  • 21 – 27 Haziran: Ormanların Zamanı (Le temps des forêts, 2019)
  • 28 Haziran – 4 Temmuz: Akbaba ile Kartal (The Condor and the Eagle, 2019)

Program kapsamında iklime dair sorular soran, aciliyet gerektiren meselelere odaklanan, geleceğimiz için olası çözümleri araştıran ve toplumsal farkındalık oluşturan filmler Türkiye’nin her yerinden erişime açılacak. SALT’ın internet sitesinde ücretsiz ve altyazılı olarak gerçekleştirilecek gösterimlerde her hafta bir film izleyiciyle buluşacak.

Belgesel gösterimleriyle beraber, iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden bir konuşma serisinin de gerçekleştirileceği programda bilim insanları, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütü temsilcileri bir araya gelecek. Farklı meslek gruplarından konuşmacıların katılacağı bu sohbetlerin Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile eş zamanlı olarak yapılması planlanıyor.

saltonline.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.