Şu An Okunan
SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları’nda ‘Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri’

SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları’nda ‘Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri’

24 Şubat – 4 Nisan / Depo İstanbul

Depo ve Documentarist işbirliğinde düzenlenen SaturDox Belgesel Buluşmaları, Filistin’deki yaşam ve direnişe odaklanan filmlerden bir seçkiyle dört yıllık aranın ardından geri dönüyor. 4 Nisan’a kadar sürecek ‘Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri’ programı belgesel ve kısa filmlerden oluşuyor. Gösterimlere Filistin’deki işgal ve özgürleşme hareketlerinin tarihi ve bugününe dair sohbet, şiir ve edebiyat okumalarının eşlik ettiği program Depo İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Programdaki filmlerden Nicolas Wadimoff’un Berlinale’nin Forum bölümünde Ekümenlik Jüri Ödülü kazanan 2010 yapımı Gazze’de Hâlâ Hayattayız (Aisheen (Still Alive in Gaza)) yıkılmış bir bölgede gündelik yaşamı takip ederken savaşın en çok da çocuklar üzerindeki etkilerine bakış atıyor. Hayalet Avcılığı (Istiyad Ashbah, 2017), gazeteye verdiği bir ilan sonrası İsrail’de gözaltı merkezinde tutulan mimar, oyuncu ya da zanaatkâr gibi vasıflara sahip Filistinlilerle bir araya gelen yönetmen Raed Andoni’nin, onlarla geçmişe doğru yaptığı yolculuğu takip ediyor. İnsan hakları örgütü B’Tselem tarafından sağlanan kameralarla çekilen Toprak ve Ekmek (Of Land and Bread) ise Filistinlilerin maruz kaldığı zorbalıklara kanıt sunan sayısız görüntüden Ehab Tarabieh tarafından kurgulandı. Emanuele Gerosa imzalı Bir Daha Atla (One More Jump, 2019) Gazze Şeridi’nde birlikte büyüyen iki arkadaşın seçimleri üzerinden spor, dostluk ve sürgüne dair bu dokunaklı hikâye anlatıyor. Jumana Manna imzalı Toplayıcılar (Foragers, 2022) ise Filistin’de yabani yenilebilir bitkileri toplama pratiği etrafında yaşanan dramlara alaycı bir mizahla yaklaşıyor.

Toplayıcılar

SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları’na dair detaylı bilgiye Depo İstanbul’un internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

depoistanbul.net

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.