Şu An Okunan
Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları

Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları

8 Mart’tan itibaren / Kundura Sinema

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema’nın çevrimiçi etkinlikleri Mart ayında ‘Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları’ başlıklı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 2016’da Donald Trump’ın Hillary Clinton’a yönelik kullandığı “edepsiz kadın” ifadesinin feminist hareket tarafından benimsenerek bir slogana dönüştürülmesinden esinlenen seçkide 1920 öncesi çekilmiş, kadın oyuncularıyla öne çıkan altı adet kısa metrajlı sessiz film yer alıyor. Küratörlüğünü Amsterdam’daki EYE Filmmuseum’un sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, akademisyen, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ve sinema yazarı Maggie Hennefeld’in üstlendiği program, 20. yüzyılın başlarında büyük şöhrete sahip olsa da bugün unutulmuş olan kadın oyuncuların tabuları yıkan performanslarını bir araya getiriyor. Küratörler, gösterim programı vesilesiyle 8 Mart’ta düzenlenecek söyleşide de kadınların erken dönem film endüstrisindeki etkin rollerine değinecek. Filmlerin Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterileceği ‘Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları’ programı 8 Mart’tan itibaren beykozkundura.com adresinden ücretsiz izlenebilecek.


Advertisement
Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları
Rowdy Ann

‘Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları’ kapsamında gösterilecek, süreleri 4 ile 15 dakika arasında değişen altı film şöyle: Yönetmenliğini André Heuzé’nin üstlendiği La Grève des Nourrices (1907), Pathé Comica yapımcılığındaki La Pile Électrique de Léontine (1910), La Fureur de Mme Plumette (1912) ve Zoé et la Parapluie Miraculeux (1913), Société Française des Films Éclair yapımı Amour et Science (1912) ve yönetmenliğini Al Christie’nin üstlendiği ve programdaki tek ABD yapımı film olan Rowdy Ann (1919). ‘Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları’ programı, Léontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi perdede toplumsal cinsiyet normlarını dönüştüren, o dönemde çok meşhur olan kadın oyunculara saygı duruşunda bulunuyor.

beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.