Şu An Okunan
Sinematek Agnès Varda Toplu Gösterimi

Sinematek Agnès Varda Toplu Gösterimi

9-30 Mart / Caddebostan Kültür Merkezi

Sinematek/Sinema Evi, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern Sinema ve 17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle düzenlenen ‘Agnès Hakkında Her Şey’ programında, Fransız Yeni Dalga akımının en önemli temsilcilerinden, feminist sinemanın yaratıcılarından Agnès Varda’nın pek çok filmi izleyiciyle buluşuyor. Programda Varda’nın ilk dönem filmlerinden, bir kasabada gelişen iki ayrı hikâyeyi ele alan Paralel Yaşamlar (La Pointe-Courte, 1954), ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen bir kadının şehirde geçirdiği iki saati ele alan 5’ten 7’ye Cléo (Cléo de 5 à 7, 1962) ve ‘kusursuz’ bir ailenin yaşamı üzerinden toplumsal cinsiyet rollerine dair düşündürücü bir anlatı sunan Mutluluk (Le Bonheur, 1965) gibi filmler gösterilecek. Yönetmenin fotoğrafçı Louis-Jacques-Mandé Daguerre’e saygı duruşu niteliğindeki Dagerotipler (Daguerréotypes, 1976), Los Angeles’tan Fransa’ya dönüşü sonrası şehrin duvarlarını kayda aldığı Fısıldayan Duvarlar (Mur Murs, 1982), Jacques Demy’nin sanatçı kişiliğine odaklanan Jacques Demy’nin Dünyası (L’Univers de Jacques Demy, 1995) ve geçen senenin en beğenilen filmlerinden Mekânlar ve Yüzler (Visages, Villages, 2017) gibi filmleri programda yer alıyor.


Advertisement

Yönetmenin yersiz yurtsuz bir yaşam süren genç bir kadının çarpıcı hikâyesini anlattığı klasiği Çatısız Kuralsız (Sans Toit Ni Loi, 1985), toplayıcı, koleksiyoncu ve mucitlerin izini sürdüğü Toplayıcılar (Les Glaneurs et la Glaneuse, 2000), iki yıl sonra gelen devam filmi Toplayıcılar… İki Yıl Sonra (Les Glaneurs et la Glaneuse: Deux Ans Après, 2002) ve Varda’nın otobiyografik ögeler taşıyan belgeseli Agnès’in Plajları (Les Plages D’Agnès, 2008) da programdaki dikkat çeken yapımlardan.

Varda’nın 1970’ler Fransa’sının siyasi ortamını ve feminist hareketini birbirinden tamamen farklı hayatlara sahip iki kadının hikâyesi üzerinden anlattığı Biri Şarkı Söylüyor, Diğeri Söylemiyor (L’une Chante, L’autre Pas, 1977) ve daha önce gösterim imkanı bulamamış pek çok kısa filmi de programda yer alıyor. Gösterimler, 9-30 Mart tarihleri arasında çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

sinematek.kadikoy.bel.tr

 

 

 

 

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.