Şu An Okunan
Sinematek Ekim-Aralık Programı

Sinematek Ekim-Aralık Programı

18 Ekim-30 Aralık

Yeni binasındaki faaliyetlerine geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlayan Sinematek/Sinema Evi‘nin Ekim-Aralık dönemini kapsayan programları açıklandı. İki ya da üç aylık programlarla sinema tarihine yön veren ve modern sinema dilinin oluşmasına katkı sunan akım ve ekollere odaklanan seçkileri panel, konferans, sergi gibi etkinlikler eşliğinde seyirciyle buluşturan Sinematek, sonbahar programında Fransız Kültür Merkezi İstanbul ve Cinémathèque Française’in katkılarıyla Şiirsel Gerçekçilik sinemasını merkeze alıyor. 1930’lar boyunca Fransa’da etkili olan ve Amerikan kara filminden İtalyan Yeni Gerçekçiliği’ne ve hatta Fransız Yeni Dalgası’na pek çok önemli akıma, janra ve sinemacıya ilham veren bu kısa ama çok etkili dönemin sinemasına yakından bakmayı hedefleyen programın açılışını Jean Renoir’ın Oyunun Kuralı (La règle du jeu, 1939) adlı filmi yapacak. İkinci Dünya Savaşı arifesinde geçen ve Fransız burjuvasına alaycı bir dille eleştiri getiren film Cinémathèque Française arşivinde yer alan yenilenmiş kopyasından gösterilecek. Seçkide Oyunun Kuralı‘yla birlikte Jean Vigo imzalı L’Atalante (1934), Julien Duvivier imzalı Pépé le Moko (1937) ve Marcel Carné imzalı Cennetin Çocukları (Les enfants du Paradis, 1945) gibi 14 klasik yer alıyor.

Il Cinema Ritrovato İstanbul’da

Il Cinema Ritrovato film festivali, film restorasyonu alanında dünyanın en önemli merkezlerinden olan Cineteca di Bologna’nın organizasyonuyla 37. kez gerçekleştirildi. Her sene olduğu gibi bu yıl da İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen festival kendi arşivindeki eserlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki arşivlerden derlediği zengin bir seçkiyi seyirciyle buluşturdu. Festivalin bu yılki programından altı film, yenilenmiş kopyalarıyla Sinematek’te seyircisiyle buluşacak. Cineteca di Bologna ve İtalyan Kültür Merkezi İstanbul’un katkılarıyla hazırlanan seçkide yer alan filmler şu şekilde: William Cameron Menzies imzalı Invaders from Mars (1953), Bernardo Bertolucci imzalı Konformist (Il conformista, 1970), Peter Bogdanovich imzalı Son Gösteri (The Last Picture Show, 1971), Peter Weir imzalı Hanging Rock’ta Piknik (Picnic at Hanging Rock, 1975), Dario Argento imzalı Tenebre (1982) ve David Cronenberg imzalı Videodrome (1983).

Hanging Rock’ta Piknik

Méliès ve De Chomón’un Filmleri ‘Sessiz Perşembe’de

Sinematek/Sinema Evi bünyesinde düzenlenen sessiz film gösterimleri ‘Sessiz Perşembe’ adlı programla düzene oturuyor. Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında, Filmoteca Catalunya ve Lobster Films’in katkılarıyla hazırlanan programın ilk ayağında Georges Méliès ve Segundo de Chomón’un filmlerinden oluşan iki kısa film seçkisi yer alıyor. ‘Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları: Georges Méliès ve Segundo de Chomón’ adlı program kapsamında yapılacak gösterimlere ‘Tophane Noise Band’ ve ‘Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya’ canlı performanslarıyla eşlik edecek.

FilmKoop Buluşmaları

Bağımsız Türkiye sineması için bir alan ve gösterim mecrası yaratma hedefiyle işbirliğine giden Sinematek ve FilmKoop, gösterimlerine kaldığı yerden devam ediyor. ‘Bağımsız Türkiye Sineması’ gösterimleri her Pazar günü saat 14:00’te yapılacak. Gösterimlerin ardından film ekiplerinin katılacağı sohbetler düzenlenecek.

Sinematek ayrıca bu sene 7-16 Ekim tarihleri arasında 21’incisi düzenlenecek Filmekimi‘nin de gösterim mekânları arasında.

Film gösterimleri ve etkinliklerin program takvimine Sinematek/Sinema Evi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

sinematek.kadikoy.bel.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.