Şu An Okunan
Sinematek’in ‘Yıldızlar Altında Sinema’ Gösterimleri

Sinematek’in ‘Yıldızlar Altında Sinema’ Gösterimleri

3 Temmuz – 30 Ağustos / Kalamış Parkı

Kadıköy Belediyesi çatısı altında sürdürdüğü faaliyetlerini geçtiğimiz yılın Kasım ayı itibariyle Kadıköy’deki yeni binasında devam ettiren Sinematek/Sinema Evi‘nin her sene düzenlediği ‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleri 3 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali dâhilinde düzenlenen etkinlik bu yıl Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle Kalamış Parkı’ndaki açık hava sahnesinde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Çarşamba ve Pazar günleri saat 21:00’de başlayacak gösterimler kapsamında Türkiye ve dünya sineması klasiklerinden modern başyapıtlara toplamda 17 film yer alıyor.

‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleri, 3 Temmuz akşamı Charlie Chaplin klasiği Sirk‘le (The Circus, 1928) başlayacak. Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın eşlik edeceği gösterimde Chaplin imzalı film müzikleri seslendirilecek. Billy Wilder’ın Bazıları Sıcak Sever‘inden (Some Like It Hot, 1959), Victor Fleming, Mervyn LeRoy ve King Vidor’un Oz Büyücüsü‘ne (The Wizard of Oz, 1939), Alfred Hitchcock’un Ölüm Korkusu’ndan (Vertigo, 1958) Federico Fellini’nin Cabiria’nın Geceleri‘ne (Le Notti di Cabiria, 1957) filmler de seçkide yer alan klasikler arasında. Programda Türkiye sinemasından iki klasik de yer alıyor. Nesli Çölgeçen’in gerçek bir hikâyeden hareketle çektiği Selamsız Bandosu (1988) ve Şener Şen ve Müjde Ar’ın başrolleri paylaştığı Ertem Eğilmez imzalı Arabesk (1989) Kalamış Parkı’nda görülebilecek.

E.T.

Broadway müzikalinden sinemaya 1961 yılında uyarlanan klasiğin Steven Spielberg imzalı yeniden çevrimi Batı Yakası’nın Hikâyesi (West Side Story, 2021), dört dalda Oscar kazanan bir diğer Spielberg filmi E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, 1982), Penélope Cruz’a Venedik Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Pedro Almodóvar imzalı Paralel Anneler (Madres paralelas, 2021) ve John Landis ve Dan Aykroyd’u bir araya getiren müzikal komedi Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers, 1980) de programda seyirciyle buluşacak.

Bunların yanı sıra Hayao Miyazaki’nin başyapıtlarından Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro No Kamikakushi, 2001) Japon Büyükelçiliği işbirliğiyle seçkide yer alıyor. Carla Simón’un tamamını amatör oyuncularla çektiği ve Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan filmi Alcarràs MUBI’nin katkılarıyla programa dâhil oluyor. Hong Kong sinemasının en önemli figürlerinden Wong Kar Wai imzalı Chungking Ekspresi (Chung Hing sam lam, 1994) ise Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi Brüksel işbirliği kapsamında seyirciyle buluşacak bir diğer yapım.

Sinematek’in ‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleriyle ilgili detaylı bilgiye Sinematek/Sinema Evi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

sinematek.kadikoy.bel.tr

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.