Şu An Okunan
Yönetmenlerle Buluşma 8: Tayfun Pirselimoğlu

Yönetmenlerle Buluşma 8: Tayfun Pirselimoğlu

14-21 Mart / İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema günümüz Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerine odaklanan ‘Yönetmenlerle Buluşma’ serisine kaldığı yerden devam ediyor. Önceki yıllarda sırasıyla Reha Erdem, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz, Onur Ünlü, Ümit Ünal, Yeşim Ustaoğlu ve Pelin Esmer’i ağırlayan programın sekizinci konuğu Tayfun Pirselimoğlu. Yönetmen kimliğinin yanı sıra yazar ve ressam olarak da çalışmalar yürüten Pirselimoğlu’nun yedi uzun ve iki kısa metraj filmini seyirciyle buluşturan program 14-21 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Oyuncuların ve film ekiplerinin de katılacağı gösterimlere ek olarak 15 Mart Cuma günü yönetmenle kapsamlı bir söyleşi yapılacak.

Programdaki filmlerden Hiçbiryerde‘de (2002) Pirselimoğlu, ‘bir başkasının yerine geçme’ temasında kayıp oğlunun izini süren bir anneye odaklanıyor. Yönetmenin bu ilk uzun metrajı başroldeki Zuhal Olcay’a İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırmıştı. ‘Vicdan ve Ölüm’ üçlemesinin ilk filmi olan Rıza’da (2007) kamyonunu tamir ettiremeyen bir şoförün peşinde kamerasını şehrin varoşlarında yaşayan yoksul insanlara çeviren Pirselimoğlu, serinin ikinci halkası Pus‘ta (2009) da aynı izleği takip ediyor. Bir DVD dükkânında çalışan Reşat’ın merkezde olduğu film İstanbul’un kenar mahallelerine tıkılmış, yabancılaşmış ve karanlık hayatlar süren insanların hikâyelerine bakış atıyor. Serinin son halkası Saç (2010) ise Tarlabaşı’nda bir peruk dükkânı işleten ve ölümü bekleyen Hamdi’ye odaklanıyor. Prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan film İstanbul Film Festivali’nde büyük ödül Altın Lale’yi kazanmıştı.

Hiçbiryerde

Roma Film Festivali’nde En İyi Senaryo, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Film ödüllerini kazanan Ben O Değilim‘de (2013) önceki filmlerinde hep hissedilen kimlik değiştirme temasını bütünüyle merkeze taşıyan Pirselimoğlu, 2017 yapımı Yol Kenarı‘nda bir deccal ve mehdi hikâyesi üzerinden günümüz Türkiye’sinin karanlık bir portresini çiziyor. Yönetmenin aynı adlı romanından uyarladığı Kerr (2021) ise yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olan bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. Pirselimoğlu’na hem Antalya hem de İstanbul film festivallerinde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran film Türkiye’nin Oscar aday adayı seçilmişti. Program kapsamında Pirselimoğlu’nun ‘Çöl Masalları’ adlı kitabındaki bir öyküsünden uyarladığı Dayım (1999) ve yönetmenin henüz hiçbir yerde gösterilmemiş Sükût Altındır (Il Silenzio è d’Oro, 2002) adlı kısaları da izlenebilecek.

‘Yönetmenlerle Buluşma 8: Tayfun Pirselimoğlu’ programına dair detaylı bilgiye İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.