Şu An Okunan
Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur II’

Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur II’

Konuşmacı: Aslı Ildır
Seminer Tarihleri: 28-29 Ocak & 4-5 Şubat
Seminer Süresi: 2 haftasonu (günde 3 saat, toplamda 12 saat)
Saatler: 11:00 – 14:00 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 1450 TL (tam), 950 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
İletişim: [email protected]

Filmler, farklı açılardan baktığımızda bize farklı anlamlar sunar mı? Filmde yaratılan anlam dünyasının kaç farklı katmanı vardır? Filmin anlamını yalnızca yönetmen mi belirler? Filmleri başka bir “gözle” izlemek mümkün müdür? Bir film, farklı perspektiflerden bakıldığında bize nasıl kapılar açar? Filmlerin anlamı zamana ve seyirciye göre değişebilir mi? Bu sorular etrafında şekillendirilmiş seminer dizimizin ilk kısmında film dilinin temel öğelerine bakmış, filmlere yaklaşımımızda çeşitli ortaklıkların izini sürmüştük. Serinin ikinci halkasında ise film dilinde ortaklıkların değil, farklılıkların peşinden gideceğiz. Film analizi ve yorumunda farklı okuma yöntemlerine bakacak; filmleri anlarken bize yardımcı olabilecek, bazen birbirleriyle konuşan, bazen ise çelişen kuram ve tartışmalara değineceğiz.

*Seminer programı, serinin ilkini almamış olan katılımcılarımız için de uygundur.

28 Ocak Cumartesi – Formalist (Biçimci) Okuma
Hiçbir Zaman Burada Değildin (You Were Never Really Here, 2017) YÖN: Lynne Ramsay

29 Ocak Pazar – İdeolojik Okuma
Saklı (Caché, 2005) YÖN: Michael Haneke

4 Şubat Cumartesi – Bağlamsal Okuma
Wanda (1970) YÖN: Barbara Loden

5 Şubat Pazar – Tür (Janr) Okuması
Hayır (Nope, 2022) YÖN: Jordan Peele

*Katılımcıların derse gelmeden önce filmleri izlemeleri tavsiye edilir.

Aslı Ildır kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Film Çalışmaları eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon yüksek lisansını bitirdi. Halen Antwerp Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde Film Çalışmaları ve Görsel Kültür üzerine doktora yapıyor ve yayın kurulunda yer aldığı Altyazı Sinema Dergisi’nde editör olarak çalışıyor. 2017’de sinema yazarı olarak Berlin ve Saraybosna Film Festivalleri’nin Talent Campus programlarına seçildi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde film üzerine dersler veriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.