Şu An Okunan
Onun Adı Petrunya / Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija

Onun Adı Petrunya / Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija

Kuzey Makedonya’nın küçük bir kasabasında, Teofanya Bayramı kutlamaları sırasında her yıl bir rahip nehre tahta bir haç atmakta, kasabanın erkekleri de o haçı bulup çıkarmak için kıyasıya yarışmaktadır. Ancak o yıl, erkeklerin arasından sıyrılarak haçı sudan Petrunya çıkarır. Petrunya’nın geleneklere aykırı davranışı, muhafazakâr, erkek egemen kasaba halkını çileden çıkaracak, kasabada bir tür kaosun fitilinin ateşlenmesine yol açacaktır.

 İZLENMELİ Mİ? Teona Strugar Mitevska’nın Berlin Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü kazanan Onun Adı Petrunya’sı, Makedonya toplumundaki tutuculuğu ve erkek egemen yapıyı isyankâr bir kadının öyküsü üzerinden alaycı bir yaklaşımla eleştirirken yer yer didaktik bir anlatıma savrulmaktan kurtulamıyor.

Yönetmen: Teona Strugar Mitevska

Senaryo: Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragic

Oyuncular: Zorica Nusheva (Petrunya), Labina Mitevska (Slavica), Stefan Vujisic (Darko), Suad Begovski (Rahip), Simeon Moni Damevski (Milan), Violeta Sapkovska (Vaska)

Makedonya-Belçika-Fransa-Hırvatistan-Slovenya/2019/Makedonca/100 dk./Bir Film (Başka Sinema)

 Vizyon Tarihi: 8 Kasım

 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.