Şu An Okunan
Oray

Oray

Almanya’da yaşayan Oray, aralarındaki küçük tartışmanın kontrolden çıkması sonucu bir anlık öfkeyle eşi Burcu’ya “boş ol, boş ol, boş ol” der. Yaptığından dolayı hemen pişmanlık duysa da, inancı gereği bir imama danışır ve üç ay boyunca Burcu’dan ayrı yaşaması gerektiğine kanaat getirir. Bir süreliğine Hagen’dan Köln’e taşınan Oray, bu süreçte sığındığı bir cami cemaatinde kendine yepyeni bir kimlik edinecektir.

İZLENMELİ Mİ? Almanya’da doğup büyüyen Mehmet Akif Büyükatalay ilk uzun metrajında, Avrupa’da yaşayan azınlık grupları için cemaat dinamiklerinin önemini, kültürel ve dinî kodların Almanya’daki Müslümanların hayatında nasıl bir etkiye sahip olduğunu, aidiyet arayışının özellikle genç kuşağın ilişkilerini nasıl şekillendirdiğini mercek altına alıyor. Prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan Oray, dikkatleri üzerine çektiği festivalde En İyi İlk Film ödülüne layık bulunmuştu.

Yönetmen: Mehmet Akif Büyükatalay

Senaryo: Mehmet Akif Büyükatalay

Oyuncular: Zejhun Demirov (Oray), Deniz Orta (Burcu), Cem Göktaş (Bilal), Mikael Bajrami (Ebu Bekir), Fırat Barış Ar (Abdussamed)

Almanya/2019/Almanca-Türkçe-Romence/100 dk./Mars Production (Başka Sinema)

 Vizyon tarihi: 18 Ekim

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.