Şu An Okunan

Ana yarışmada ödül heyecanı yaklaşırken festivalin Belirli Bir Bakış, Yönetmenlerin On Beş Günü ve Eleştirmenler Haftası bölümlerinde ödüller dün akşam sahiplerini buldu.

Ahmet Gürata

Cannes aslında iç içe geçmiş dört ayrı festivalden oluşuyor. Spot ışıkları resmi seçkideki ana yarışmaya yönelse de, Belirli Bir Bakış yenilikçi yapımlarla seyirciye farklı keşifler sunmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, festivale paralel gerçekleşen ancak organizasyonu farklı kurumlarca üstlenilen iki bölüm daha yer alıyor: Fransız Yönetmenler Birliği’nin gerçekleştirdiği Yönetmenlerin On Beş Günü ile Eleştirmenler Birliği’nin düzenlediği Eleştirmenler Haftası.

Ana yarışma sonuçlarının açıklanmasından bir gün önce, diğer üç bölümde ödüller sahiplerini buldu. Nadine Labaki başkanlığındaki Belirli Bir Bakış jürisi, büyük ödülü Brezilyalı yönetmen Karim Aïnouz’un A Vida Invisível de Eurídice Gusmão (Eurídice Gusmão’nun Görünmez Yaşamı) filmine verdi. Martha Batalha’nın romanından uyarlanan ve 1940’ların Rio de Janeiro’sunda geçen film, iki kız kardeşin hikâyesi. Bu bölümde Jüri Ödülünün sahibi olan Oliver Laxe’nin filmi O Que Arde (Yangın Gelecek), gösterişten uzak yalın bir anlatım dilini tercih ediyor. Daha önce Mimozalar (Mimosas, 2016) filmiyle Eleştirmenlerin On Beş Günü’nde büyük ödülü alan Laxe’nin filmi, İspanya’nın Galiçya bölgesinde bir dağ köyünde geçiyor. Bu suskun filmde yaşlı annenin oğluna söylediği şu sözler akılda kalıyor: “Doğa eğer birini incitirse, bil ki incindiği içindir.”

Belirli Bir Bakış’ta, En İyi Yönetmen Ödülü Beanpole (Fasülye Sırığı) ile Kantemir Balagov’a giderken, Albert Serra’nın provokatif dönem filmi Liberté Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Jüri, kayda değer bulduğu üç filme daha özel ödül dağıttı: Monia Chokri imzalı La Femme de Mon Frère, Michael Angelo Covino’nun yönettiği The Climb ve usta yönetmen Bruno Dumont’un Jan Dark üçlemesinin üçüncü filmi Jeanne.

Yönetmenlerin On Beş Günü, her ne kadar yarışma amacı taşımayan bir seçki olsa da, bölümün destekçilerinin koydukları ödüller bulunuyor. Dağıtımcıların verdikleri Avrupa Sinemaları Ödülü’nün bu yılki sahibi festivalin en keyifli komedilerinden biri Alice et le Maire’in (Alice ve Belediye Başkanı) oldu. Politika dünyasının içyüzünü sergileyen film, karakterleri arasındaki tartışmalarla pek çok siyaset felsefecisine zekice referanslarda bulunuyor. Bu bölümde, Fransız Yazarlar Birliği’nin En İyi Fransa filmine verdiği ödülü ise, Rebecca Zlotowski imzalı Une Fille Facile (Kolay Kız) aldı. Yönetmenlerin On Beş Günü’ndeki ödüller yalnızca Avrupa yapımı ve Fransızca filmlere veriliyor. Bölümün ağır topu Robert Eggers imzalı The Lighthouse bu nedenle ödül alamadı.

Diğer bölümlere göre daha küçük bir seçkiye (yalnızca yedi film) sahip Eleştirmenler Haftası, ilk ya da ikinci filmlerini çeken yönetmenlere yer veriyor. Bu yıl festival sponsoru Nespresso’nun adını taşıyan büyük ödülü J’ai Perdu Mon Corps (Vücudumu Kaybettim) aldı. Jérémy Clapin imzalı animasyon, bedeninden ayrı kalmış bir elin izinde, genç bir karakterin dokunaklı hikâyesini anlatıyor. Bu bölümde en iyi oyuncuya verilen Yükselen Yıldız ödülünün sahibiyse, İzlanda yapımı polisiye Hvitur, Hvitur Dager’deki (Daha Beyaz Bir Gün) rolüyle Ingvar E. Sigurðsson oldu.

<<<

>>>

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.