Şu An Okunan
Salonlar Karantinada, Destekler Yetersiz

Salonlar Karantinada, Destekler Yetersiz

COVID-19 koşullarında sinema salonları seyircisiz kaldı. 2020’de Avrupa genelinde gerileme yüzde 50-60 civarındayken Türkiye’de yüzde 90’ı buluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, pandemi desteği olarak kullandığı Yerli Film Gösterim Desteği’nin salonların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı soru işaretleri barındırıyor.

Türkiye’de de pandemiyle birlikte salonların geleceği bir süredir tartışılmakta. Fakat başta bağımsız salonlar olmak üzere sinema sektörünün desteklenmesi konusunda etkin politikalar gündeme gelmemekte. Sinema salonlarının bir sene içinde kaybettiği seyirci sayısını ne zaman geri kazanacağını kimse bilmiyor. 30 Ekim 2020 tarihinde, Açık Radyo’da yayınlanan Fasikül programımızın konuğu olan yapımcı Serkan Çakarer’in belirttiği üzere sinema salonları 16 Mart 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından Temmuz 2020’ye kadar kapalı kaldılar. Temmuz’da başlayan kısmi açılma sonrasında, salonlar 17 Kasım 2020’deki kısıtlamalar doğrultusunda yıl sonuna kadar tekrar kapatıldı. İlk kapanmanın ardından, salonların açıldığı Temmuz-Eylül 2020 döneminde önceki seneye kıyasla %93’lük bir küçülme görüldü. Çakarer’in belirttiği üzere aynı dönemde Fransa’daki küçülme ise %60 civarındaydı…


Advertisement

Enis Köstepen’in Altyazı Fasikül’de yayınlanan yazısının devamını okumak için:

‘Salonlar Karantinada, Destekler Yetersiz’

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.