Şu An Okunan
Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’nden Yeni Fragman

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’nden Yeni Fragman

Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerini alan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu) Cannes’da yarattığı etki sayesinde, Mayıs ayından bu yana Parazit‘le (Gisaengchung) birlikte sinema dünyasının en çok konuşulan filmlerinin başında geliyor. 6 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girecek olan filmden yeni bir fragman ve afiş sanatçısı Akiko Stehrenberger’in imzasının taşıyan özel bir afiş paylaşıldı.

Ahmet Gürata, Cannes günlüklerimizde Céline Sciamma imzalı Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi için şunları yazmıştı:

“Sciamma ne kadar usta bir yönetmen olduğunu, Nilüferler (Naissance des Pieuvres, 2007), Erkek Fatma (Tomboy, 2011) ve Kızlar Çetesi’nden (Bande de Filles, 2013) oluşan gençlik üçlemesiyle ispat etmişti. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’ni bir olgunluk dönemi yapıtı olarak nitelemek iddialı olmayacaktır sanırım. 1760 yılının Brötanya’sında geçen filmin başrolünde Artemisia Gentileschi ya da Camille Claudel gibi gölgede bırakılmış kadın sanatçıları hatırlatan ressam Marianne var. Kendisi, annesi tarafından tanımadığı bir adamla evlendirilen Héloïse’ın portresini yapmakla görevli. Filmin ana eksenini ressam ve modeli arasında giderek artan yakınlaşma oluştururken, evin hizmetçisi Sophie de güçlü bir karakter olarak devreye giriyor. İzleyicisini sarsan dokunaklı bir aşk hikâyesi değil izlediğimiz yalnızca; aynı zamanda kadınlar arasındaki dostluk ve dayanışmaya dair bir dönem filmi.”

 

Altyazı’da ayrıca:

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Bakmaya ve Görmeye Dair

 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.