Şu An Okunan
Altın Küre’de Kriz Dönemi için Yeni Kurallar

Altın Küre’de Kriz Dönemi için Yeni Kurallar

Hollywood Yabancı Basın Birliği, Corona virüsü salgını nedeniyle, Altın Küre Ödülleri’nde bir filmin aday gösterilebilmesi için geçerli olan kurallarda geçici değişikliğe gitme kararı aldı.

Sinema salonları bilinmeyen bir tarihe dek kapalı kalacağı için, organizasyon komitesi aday gösterilebilecek filmlerin Los Angeles’da gösterime girmiş olması şartını geçici olarak askıya aldı. Yeni kurallara göre, “ilk olarak televizyon formatında (üyelik sistemiyle çalışan dijital platformlar, kablo TV, ulusal TV kanalı vb.) gösterilen filmler de”, Altın Küre adayı olabilecek. Hollywood Yabancı Basın Birliği, bu alternatif gösterim yönteminin 15 Mart – 30 Nisan 2020 tarihleri arası için geçerli olduğunu, belirtilen tarih aralığının, yeni bir değerlendirme ile ileride uzatılabileceğini açıkladı.

‘COVID-19 öncesi’ kurallara göre, bir filmin Altın Küre’de seçilebilir olabilmesi için, dağıtımcının Los Angeles’daki resmi vizyon tarihinden önce veya en geç bir hafta sonrasında, Birlik’in yaklaşık 90 üyesini “resmi bir gösterim”e davet etmesi gerekiyordu. Şimdi ise, filmini yarışa sokmak isteyen dağıtımcıların Birlik’le iletişime geçerek yine bir resmi tarih belirlemesi ama sinema salonu daveti yerine üyelere bir DVD kopyası veya online izleme linki sağlaması bekleniyor.

Hollywood Yabancı Basın Birliği, salgın nedeniyle yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve koşullara bağlı olarak başka kurallarda da esnetmelere gidebileceklerini açıkladı. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ise, 93. Oscar Ödülleri’nde hangi kuralların geçerli olacağını, 14 Nisan’daki yönetim kurulu toplantısından sonra açıklayacak.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.