Şu An Okunan
Gözde Onaran ile 2000’lerin Sinemasına Bakmak

Gözde Onaran ile 2000’lerin Sinemasına Bakmak

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin seçtiği 2000’lerin en iyi 20 filmi üzerinden, bir filmi incelemenin farklı yöntemleri sekiz hafta boyunca irdelenecek.

Bu seminerde 8 hafta boyunca, Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin seçtiği 2000’lerin en iyi 20 filmi üzerinden, bir filmi incelemenin farklı yöntemleri irdelenecek. Her hafta aşağıdaki listede yer alan filmlerden bir tanesi izlenecek ve ayrıntılı olarak analiz edilecek. Bu esnada hem farklı film kuramlarına hem de film gramerine değinilecek ve belirli bir filmi incelerken ne tür yaklaşım biçimleri seçilebileceği tartışılacak. Bu tartışmalar sırasında başka filmlerden parçalar da izlenerek her bir film hem tarihsel hem de kültürel olarak geniş bir bağlam içerisine yerleştirilerek ele alınacak.

Katılım ve Ön kayıt için: Seminere katılmak için ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Ön kayıt işlemi ücretsizdir ve online olarak yürütülmektedir. Aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir.
Eğitmen: Gözde Onaran
Kurs Başlangıcı: 2 Mart Cumartesi
Kurs Süresi: 8 hafta (haftada 4 saatten 32 saat)
Saatler: Cumartesi günleri 14:00-18:00 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kurs Ücreti: 700 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

ATÖLYE PROGRAMI

Hafta 1 İktidar Temsilleri: Tony Manero (Pablo Larrain), 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün (4 luni, 3 saptamâni si 2 zile, Christian Mungiu), Güneş (Solntse, Aleksandr Sokurov), Beyaz Bant (Das Weisse Band, Michael Haneke),Dönüş (Vozvrashchenie, Andrei Zvyagintsev)

Hafta 2 Kendine Bakan Sinema: Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive, David Lynch)

Hafta 3 Zaman ve Mekan: Aşk Zamanı (In the Mood for Love, Wong Kar-wai), Son Günler (Last Days, Gus Van Sant), Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Michel Gondry)

Hafta 4 Tür Sineması – Film Noir: Gerçeğin Ötesinde (Where the Truth Lies, Atom Egoyan), Orada Olmayan Adam (The Man Who Wasn’t There, Ethan ve Joel Coen)

Hafta 5 Cinsiyet Temsilleri: Tutku Esirleri (In The Cut, Jane Campion), Parlak Yıldız (Bright Star, Jane Campion), İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi, Park Chan-wook)

Hafta 6 Tür Sineması – Western: Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı (The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford, Andrew Dominik)

Hafta 7 Geçmişle Hesaplaşma: Kan Dökülecek (There Will be Blood, Paul Thomas Anderson), İhtiyarlara Yer Yok (No Country for Old Men, Ethan ve Joel Coen)

Hafta 8 Sınıf Meseleleri: Saklı (Cache, Michael Haneke), İşte İngiltere Bu (This is England, Shane Meadows)

Gözde Onaran Kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra sonra New York Üniversitesi’nde (NYU) Medya Çalışmaları ve Film Yapımı üzerine Yüksek Lisans yaptı. Halen Amsterdam School for Cultural Analysis’de (ASCA) Kültürel İncelemeler alanında Doktora eğitimine devam etmekte, bir yandan da İstanbul’da farklı üniversite ve kurumlarda sinema dersleri vermekte, Türkiye sineması üzerine yayınlar hazırlamakta ve kısa filmler çekmekte. 2006 yılından beri Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Yayın Kurulu Üyesi ve yazarıdır.

İletişim: [email protected] / Tel: (212) 359 46 77 (dahili 120)

 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.