Şu An Okunan
Sıfır Teorisi / The Zero Theorem

Sıfır Teorisi / The Zero Theorem

İmaj bombardımanı ve tüketim çılgınlığının alıp başını yürüdüğü bir gelecek dünyasındayız. Varoluşsal bunalım yaşayan nevrotik bilgisayar dahisi Qohen Leth, patronu tarafından gizemli Sıfır Teorisi’ni çözmekle görevlendirilir: “Hiçbir şeyin her şey olduğu” hipotezini kanıtlaması isteniyordur ondan. Şirketteki müdürlerini evden çalışmasının daha iyi olacağına ikna eder. Zira bu onun için çok önemlidir. ‘Hayatın anlamı’nı açıklayacak bir telefon beklemektedir.

İZLENMELİ Mİ? Konuşan pizza kutuları, sanal seks odaları ve ‘Occupy Wall Street’ sloganıyla müşteri tavlayan bir şirket reklamı… Monty Python emeklisi bilimkurgu-fantastik sinema üstadı Terry Gilliam’ın bu yeni filmi bunun gibi yüzlerce buluşla dolu. Öyle ki filmi felsefi bir safsata olarak niteleyenler bile, Gilliam’ın gelecek tasvirine burun kıvırmakta zorlanıyor. Çılgın Kardeşler (The Brothers Grimm, 2005), Gel Git Ülkesi (Tideland, 2005) ve Dr. Parnassus’un (2009) masal ve fantazi türlerine daha yakın olduğunu düşünürsek Gilliam’ın 12 Maymun’dan (12 Monkeys, 1995) bu yana ilk kez bilimkurgu öğelerinin öne çıktığı bir filme imza attığını söyleyebiliriz. Senaryosunu pek sinema tecrübesi olmayan akademisyen-öykü yazarı Pat Rushin’in kaleme aldığı film, büyük şirketlerin hükmündeki bir dünya resmediyor.


Advertisement

Yönetmen: Terry Gilliam

Senaryo: Pat Rushin

Oyuncular: Christoph Waltz (Qohen Leth), Mélanie Thierry (Bainsley), David Thewlis (Joby), Lucas Hedges (Bob), Matt Damon (Yönetici), Tilda Swinton (Doktor Shrink-Rom)

ABD-Romanya-Birleşik Krallık/2013/İngilizce/107 dk./Calinos (M3 Film)

Vizyon Tarihi: 25 Nisan

sifir-teorisi
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.