Şu An Okunan
Berlinale Oyuncu Ödüllerinde Cinsiyet Ayrımını Kaldırıyor

Berlinale Oyuncu Ödüllerinde Cinsiyet Ayrımını Kaldırıyor

COVID-19 tedbirleri sebebiyle birçok festivalin yapılıp yapılamayacağı belirsizliğini korurken Berlin Film Festivali’nin 2021 yılında fiziksel olarak düzenleneceği duyuruldu. Yapılan açıklamada ayrıca gelecek seneden itibaren oyuncu ödüllerinde erkek ve kadın kategorilerinin kaldırılacağı da ifade edildi.

Haziran 2019’da başa gelen yeni direktörleriyle değişim sinyalleri veren Berlin Film Festivali, gelecek yılın Şubat ayında düzenlenmesi beklenen festivalin ilk detaylarını açıklamaya başladı. Daha önce Nasyonal sosyalist bağları ortaya çıktığı için festivalin ilk direktörü Alfred Bauer adına verilen ödülün artık verilmeyeceğini açıklayan festival yönetimi, gelecek yıldan itibaren oyuncu ödüllerinde cinsiyet temelli ayrımın kaldırılacağını duyurdu. Buna göre “En İyi Kadın” ve “En İyi Erkek” dallarında verilen ödüller yerine “En İyi Başrol Performansı” ve “En İyi Yardımcı Oyuncu Performansı” adlı iki Gümüş Ayı ödülü takdim edilecek. Alfred Bauer Ödülü yerine ise Jüri Büyük Ödülü verilecek.

Bunun yanı sıra festival direktörleri Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian, 2021 yılında festivalin fiziksel şartlarda gerçekleştirileceğini de duyurdu. Festivallerin hem seyirciler hem de endüstri için önemli buluşma ve iletişim mekânları oluşturduğunu vurgulayan direktör ikilisi pandemi sürecinde fiziksel olarak bir araya gelmenin ihtiyacını iyice anladıklarını ve yavaş yavaş fiziksel olarak seyircilerin bulunduğu biçimde düzenlenmeye başlayan festivaller arasına katılacaklarını ifade etti. Öte yandan benzer şekilde fiziksel olarak düzenleneceğini açıklayan Saraybosna Film Festivali, açılışa 8 gün kala programını çevrimiçi ortama taşımak zorunda kalmıştı. Berlin Film Festivali programına ait yeni detayların önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.