Şu An Okunan
Elveda ‘Pussy Galore’…

Elveda ‘Pussy Galore’…

Goldfinger’daki Bond kızı ve The Avengers dizisinin Dr. Cathy Gale’i olarak hatırlanan; seksi ve cool rolleriyle özellikle 60’larda çok popüler olan İngiliz aktris Honor Blackman aramızdan ayrıldı.

Goldfinger’daki (1964) Bond kızı Pussy Galore ve 60’ların kült dizisi The Avengers’daki Dr. Cathy Gale rolleriyle bilinen İngiliz aktris Honor Blackman, 94 yaşında hayata veda etti. Ailesi, oyuncunun ölümünün doğal yollardan gerçekleştiğini açıkladı. 

Essex, İngiltere’de doğan oyuncu, müzik ve drama eğitimi almıştı. 1940’ların sonlarından itibaren sinema ve TV yapımlarında rol almaya başlayan Blackman, ilk önemli çıkışını The Avengers’la yapmıştı. Blackman’in 1962-1964 yılları arasında canlandırdığı Dr. Cathy Gale, judo ustası bir antrolopologdu ve dizinin baş kahramanı Dr. David Keel’in (Ian Hendry) düzenli olarak birlikte çalıştığı ilk kadın karakterdi. Cathy’nin, o yıllarda ancak fetişist yayınlarda görülebilen siyah deri kostümü ve hem zihinsel hem fiziksel becerilerdeki iddiası, Blackman’i dönemin en çekici kadın yıldızlarından biri hâline getirmişti. The Avengers’la kazandığı popülarite ve dövüş sanatlarındaki hüneri, Blackman’e Bond serisinin üçüncü filmi Goldfinger’da (“tanıdığım en seksi yaratık” diye bahsettiği) Sean Connery’nin karşısında Bond kızı Pussy Galore’u oynama fırsatını getirdi. Karakterin isminin ‘gülünçlüğü’nü bir kenara bırakacak olursak, Pussy Galore, Bond’un karşısına çıkan en cool kadınlardan biriydi. Bir ‘Bond kızı’ndan ziyade bir ‘Bond kadını’ olarak da anabileceğimiz Pussy Galore, Bay Goldfinger’ın özel pilotuydu ve tüm pilotların kadın olduğu bir uçak filosunu yönetiyordu.

Blackman sinema ve televizyonda olduğu gibi, tiyatro sahnesinde de pek çok rol aldı: ‘Cabaret’, ‘My Fair Lady’, ‘The Sound of Music’, tek kişilik gösterisi ‘Word of Honor’…

“Bir tanrıçayı oynamak için doğmuştu”

Aktris Goldfinger’dan bir yıl önce, Altın Postlu Cengâver (Jason and the Argonauts) filminde tanrıça Hera’yı canlandırmıştı. The Guardian’ın film eleştirmeni Peter Bradshaw, Blackman’in ardından kaleme aldığı yazıda onun bu rolünden bahsederken “ve herhalde bir tanrıçayı oynamak için doğmuştu,” sözlerini kullandı.

Honor Blackman, Connery dışında Laurence Harvey (Life at the Top, 1965) ve Dean Martin (Something Big, 1971) gibi başka birçok jönle birlikte beyazperdede göründü ve filmografisinin büyük kısmında, o seksi ve cool stereotipi canlandırdı. Bu gerçekle, Bridget Jones’un Günlüğü’ndeki (Bridget Jones’ Diary, 2011) kısacık performansında, inceden alay etmekten geri durmamıştı.

Blackman, 2002’de kendisine verilmek istenen Britanya İmparatorluk Nişanı’nı reddetmişti. Bu kararıyla ilgili olarak şöyle diyecekti: “Önceden arayıp kabul etmek ister misin diye soruyorlar ve sanırım ben geri çevirince şoke oldular. Ama sonuçta ben bir cumhuriyetçi olduğumdan, Saray’a çıkmanın ikiyüzlü olacağını düşündüm.”

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.