Şu An Okunan
Cannes Sanal Yolu Tercih Etmeyecek

Cannes Sanal Yolu Tercih Etmeyecek

Şöhreti ve önemi, parlak film seçkisi kadar insanlar için görkemli bir buluşma noktası oluşuna dayanan Cannes Film Festivali’nin direktörü, online ortama taşınma seçeneğini neden tercih etmeyeceklerini açıkladı.

Corona virüsü salgınının hayatın her alanını küresel anlamda kilitleyeceği ortaya çıktığında, Cannes Film Festivali yönetiminin duruma ilk yaklaşımı, diğer pek çok festival gibi etkinliği iptal etmek yerine ertelemek olmuştu. Mayıs sonunda yapılması planlanan festivalin, Haziran sonuna veya Temmuz başına ertelendiği açıklanmıştı. Bu kararda, endüstri bileşenlerinin bu yöndeki isteğini dile getirmesi de etkili olmuştu.


Advertisement

Cannes Film Festivali direktörü Thierry Fremaux, organizasyonun fiziksel bir etkinlik olarak gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde sanal yolu tercih etmeyeceklerini açıkladı.

Variety’ye demeç veren Fremaux, festivali online ortama taşıma seçeneğiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Cannes’ın ruhu, tarihi, konumu açısından işlemeyecek bir model. Bilgisayar ekranında Wes Anderson veya Paul Verhoeven filmleri?.. Top Gun 2’yi veya Pixar’ın Soul’unu sinema salonundan başka bir yerde izlemek?.. Bu filmler büyük ekranda gösterilmek için vizyon tarihlerini ertelediler. Niye onları daha öncesinde dijital ortamda gösterelim? ‘Film’ yönetmenleri, filmlerini büyük ekranda gösterme ve başkalarıyla festivaller gibi etkinliklerde paylaşma güdüsüyle yola çıkıyor; filmleri bir iPhone’da gösterilsin diye değil.”

Peki bu yılın programına seçilen filmler ne olacak? Freamux bu konuda, “eğer tüm festivaller iptal edilirse, bir yılı harcamak yerine filmleri göstermenin bir yolunu bulmamız gerekecek, ama Cannes’ın ya da Venedik’in tutarsız ve eğreti bir alternatifi çözüm olmayacaktır,” diyor.

Venedik Film Festivali direktörü Alberto Barbera da geçtiğimiz günlerde benzeri açıklamalarda bulunmuş ve Venedik, Cannes gibi festivallerin, organizasyonu online ortama taşıma seçeneğini gözden geçiren Toronto Film Festivali’nden çok farklı bir yapısı ve işlevi olduğunun altını çizmişti.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.