Şu An Okunan
George Miller’dan Mad Max’in Furiosa’sına Dair Açıklamalar

George Miller’dan Mad Max’in Furiosa’sına Dair Açıklamalar

Mad Max serisinin yaratıcısı George Miller konuk olduğu video söyleşide, serinin son filminin sevilen ana karakteri Furiosa’nın geleceğine dair ilgi çekici tahminlerde bulundu.

Cem Hakimoğlu

Kırk bir sene önce ilk kez izleyiciyle buluşan Çılgın Max (Mad Max, 1979) efsanesi 2015’te Mad Max: Fury Road ile tekrar karşımıza çıktığında yalnızca serinin anlatısına yeni bir boyut kazandırmamış, aynı zamanda geride bıraktığımız on yılın en iyi filmlerinden biri olmuştu.

Mel Gibson’ın yerini Tom Hardy’nin aldığı ikinci bir üçlemeyle bu yolculuk devam edecek mi sorusu filmin üzerinden beş yıl geçmiş olmasına rağmen tazeliğini koruyor. Zamanında The Wasteland ismiyle serinin devam edeceğine dair haberler gündem olmuş olsa da projenin akıbetine dair bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan geçtiğimiz Mayıs ayında George Miller, Furiosa karakterinin geçmişini izleyeceğimiz bir film için oyuncu seçimi aşamasına geçtiklerini duyurmuştu. Charlize Theron’un Fury Road’da hayat verdiği karakterin gençliğini, yönetmenin yirmilerindeki bir aktrisle çalışmak istemesi sebebiyle başka biri canlandıracak. Son olarak The Old Guard (2020) ile seyirci karşısına çıkan Theron, Miller’ın kararına saygı duyduğunu ve Furiosa karakterini hiçbir zaman unutmayacağını açıklamıştı.

Yönetmen, bir hayli önem verdiği Furiosa’nın geçmişine bir filmle odaklanmaya hazırlanırken, karakterin geleceğine dair de çeşitli açıklamalarda bulundu. Gazeteci Josh Horowitz’in Miller’la gerçekleştirdiği röportajda yönelttiği soru Furiosa karakterine dair pek çok ipucu veriyor.

Theron’un canlandırdığı karakterle vedalaşmamız, onun Hisar’da yaşayanları serbest bırakıp Immortan Joe’yu alt edişiyle gerçekleşmişti. Ardından yaşanmış olabileceklere yönelik George Miller şu yorumları yapıyor: “Aslında ben de bunu arada sırada düşünüyorum, ama bence önümüzde iki ihtimal var. Bir tanesi görece daha ütopik ve bence biraz da sıkıcı. Halkları kurtardıktan sonra büyük ihtimalle Furiosa’nın yaptığı ilk şey suyu serbest kılmak olmuştur.”

Yönetmen bu noktada, ‘Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’ kitabıyla tanınan Amerikalı yazar ve akademisyen Joseph Campbell’a atıfta bulunarak, bugünün kahramanlarının aslında nasıl yarının zalimleri olabileceğinin altını çiziyor: “Kahramanlar değişimler getirirler. Genellikle de kişisel çıkarlarından herkes için feragat ederler. Campbell basitçe der ki; kahramanlar inşa ettikleri, kurtardıkları şeyi severler, hem de fazlasıyla. Koruyan ve kollayan rolünü üstlenirler. Bir dogmayı geliştirir ve korumanın yolunu ararlar. Bu genelde böyle bir silsile hâlinde gelişir.”

Miller her ne kadar bu iki farklı senaryo arasında gidip geldiğinden bahsetse de Furiosa’nın iktidarı eline almasıyla kendi değerinden ödün vermeyeceğine, kısacası bu tuzağa düşmeyeceğine inanmak istediğini belirtiyor. “Bence o bu tuzağa düşmek için fazla zeki. Olabilecek her türlü şeyi Immortan Joe ile gördü zaten. Joe’nun da bu süreçten geçtiğine inanıyorum ben açıkçası. Günümüzün zorbasıyken gördük onu, ama belki o da kendi zamanında bir kahramandı.”

Yönetmenle yapılan röportajın tamamına bu linkten ulaşılabilir.

Kaynak: The Hollywood Reporter

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.