Şu An Okunan
Hayao Miyazaki’nin On Yılına Odaklanan Belgesel Yayında

Hayao Miyazaki’nin On Yılına Odaklanan Belgesel Yayında

Miyazaki hayranlarına müjde! Animasyon sanatının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan belgesel online ortamda ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Komşum Totoro (Tonari no Totoro, 1988), Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro No Kamikakushi, 2001) ve Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro, 2004) gibi filmlerin usta yönetmeni Hayao Miyazaki’ye odaklanan 2019 yapımı 10 Years with Hayao Miyazaki adlı belgesel, aynı zamanda filmin yapımcısı da olan Japonya Ulusal Kanalı NHK’nin web sitesi üzerinden yayınlandı. Studio Ghibli yapımı filmleriyle Japon anime kültürünü tüm dünyada popülerleştiren Miyazaki’nin yaratım ve çalışma sürecine odaklanan belgesel, her biri 49 dakikalık dört ayrı bölümden oluşuyor.

Yönetmen Kaku Arakawa, daha önce Miyazaki’nin 2013 yılındaki kısa emeklilik dönemi ve sonrasını ele alan Never-Ending Man (Owaranai hito: Miyazaki Hayao, 2016) adlı bir belgesele daha imza atmıştı. Arakawa’nın son filmi ise 2013 yılının öncesine, Miyazaki’nin gişede de büyük başarı yakalayan filmlerinden Küçük Denizkızı Ponyo (Gake no ue no Ponyo, 2008) ve  yönetmenin son uzun metrajı Rüzgar Yükseliyor’un (Kaze Tachinu, 2013) yaratım sürecine odaklanıyor. Film boyunca usta yönetmenin karakter yaratma ve yeni dünyalar hayal etme sürecine dair fikirlerini dinliyor ve bu sihirli sürece eşlik ediyoruz.

İlk bölümü izlemek için tıklayın (platformda Türkçe altyazı seçeneği mevcut)

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.