Şu An Okunan
Sinematek’te ‘Sektör Buluşmaları’ Düzenleniyor

Sinematek’te ‘Sektör Buluşmaları’ Düzenleniyor

Sinematek/Sinema Evi, sinema sektöründen profesyonel isimlerle sektör hakkında bilgi edinmek, iş imkânlarını tartışmak isteyen sinemaseverleri ‘1. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları’ etkinliğinde bir araya getiriyor. Programını Sinema Adası’nın organize ettiği etkinlik 3-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Yeni binasındaki faaliyetlerine geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlayan Sinematek/Sinema Evi, iki ya da üç aylık programlarla sinema tarihine yön veren ve modern sinema dilinin oluşmasına katkı sunan akım ve ekollere odaklanan seçkileri panel, konferans, sergi gibi etkinlikler eşliğinde seyirciyle buluşturuyor. Sinematek Mayıs-Temmuz dönemini kapsayan programlarında Pier Paolo Pasolini’nin doğumunun yüzüncü yılı vesilesiyle hazırlanan ‘Pasolini Toplu Gösterimi’ ve Alman sinemasının son bir yıl içerisinde dikkat çeken ödüllü örneklerini bir araya getiren ‘KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye’de’ seçkilerinin yanı sıra ‘Pasolini’nin Kapadokya’sı: Bir Yönetmenin Vizyonu ve Yansımaları’ adlı sergiye de ev sahipliği yapıyor. Programda ‘1. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları’ adlı bir etkinlik de bulunuyor.

Sinematek’in bu yıl ilkini düzenlediği ‘Sinematek Günleri’ alanında uzman isimleri sektörde aktif çalışan ya da sektöre girmek isteyen sinemaseverlerle bir araya getirerek ulusal sinemacılar arasında ulaşılabilirliği sağlamayı ve bir ağ oluşturmayı amaçlıyor. Bir fikri ortaya çıkışından son hâline gelene dek tüm süreçleriyle ele almayı hareket noktası kabul eden organizasyon kapsamında senaryonun fikir süreci, fikir için fon bulma, yönetmenin oyuncu seçimi, yapımcılar için yeni dağıtım ve pazarlama stratejileri gibi pek çok konuda panel, söyleşi ve atölye etkinlikleri düzenlenecek.

Organizatörlüğünü Sinema Adası’nın üstlendiği ‘Sektör Buluşmaları’ kapsamında aralarında “Bağımsız Filmlerde Festivalin Rolü | Kolektif Film Yapımı”, “Dijital Bir Festival: MUBI | Bu Filmi Çekebilecek miyim?” ve Susma Bitsin Platformu’ndan “Susacak Mıyız? Hiç Sanmayız! & Festivaller İstanbul’da” gibi etkinliklerin de olduğu sekiz oturum, bir atölye ve bir genel katılımlı söyleşi düzenlenecek. Organizasyon 3-5 Haziran tarihleri arasında her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olup 16:45-18:00 saatlerindeki etkinliklere ücretsiz katılım sağlanabilecek.

‘1. Sinema Günleri: Sektör Buluşmaları’ biletleri Sinematek/Sinema Evi gişelerinden ve Sinematek’in internet sitesi üzerinden temin edilebiliyor. Program detaylarına aynı site üzerinden ulaşmak mümkün.  

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.