Şu An Okunan
Tenet’ın Yılan Hikâyesine Dönen Vizyon Tarihinin İşaret Ettikleri

Tenet’ın Yılan Hikâyesine Dönen Vizyon Tarihinin İşaret Ettikleri

Tenet  yakın geçmişimizde vizyon tarihi en çok haber konusu olan filmlerin başında geliyor muhtemelen. Bunun nedeni, Hollywood sisteminin yıldız yönetmeni Christopher Nolan’ın yeni filminin yarattığı heyecandan ziyade, sektörün ne zaman eski hâline dönme emareleri göstereceğine dair yoğun merak.

Kara Şövalye (The Dark Knight, 2008), Başlangıç (Inception, 2010) ve Yıldızlararası (Interstellar, 2014) gibi hit’lerle gişe filmlerinin erişmesi gereken çıtayı hayli yükselten Nolan’ın yeni filmi uluslararası bir casusluk ağını tasvir ediyor. John David Washington ve Robert Pattinson gibi yıldız oyuncuları bir araya getiren filmin içeriğine ait detaylar uzun süre saklanmıştı, ancak gelinen noktada pek az izleyicinin filmin olay örgüsüyle ilgilendiğini söylemek yanlış olmaz.

Pandeminin küresel çapta sinema sektörünü durma noktasına getirmesinden bu yana, Nolan’ın filminin salonlara konuk olacağı tarih, filmin içeriğinden bağımsız bir anlam kazanmaya başladı. Tenet’ın vizyon tarihi konusunda Warner Bros. uzun süre 17 Temmuz tarihinde ısrarcı olmuş ve sektörde normale dönüş için bir umut kapısını açık bırakmıştı. Ancak ABD’deki salgın koşulları hiçbir olumlu sinyal vermeyince, salonlara dönüş tarihi de hâliyle ertelendi. Tenet’ın vizyon tarihi önce 12 Ağustos’a çekilmişti. Ancak ABD’nin pek çok eyaletinde COVID-19 vakaları hızla artmaya devam edince, sinema salonlarının yaz aylarında açılma planları da tehlikeye girdi. Geçtiğimiz günlerde Warner Bros. filmin vizyon tarihinin süresiz olarak ertelendiğini açıkladı ve bu şüpheleri haklı çıkardı.

Mulan

Sinema salonlarında hareketlilik yaratarak bir “salonlara dönüş” atmosferi kurması beklenen Tenet gibi iddialı bir başka projenin, Disney yapımı Mulan’ın daha önce birkaç kez ertelenen ve nihayetinde 21 Ağustos olarak duyurulan vizyon tarihi de sallantıda. ABD’de pek çok sinema, bütçeleri 200 milyon doları aşan bu iki yapıma göre yeniden açılma takvimini belirlemişti. Tenet‘ın vizyonunun ertelenmesi, sektörün geleceğine dair umutsuz bir havanın yayılmasını perçinledi.

Tenet gibi tüm dünyada aynı anda gösterime girmesine alışkın olduğumuz büyük stüdyo yapımlarının, salgın haritasına göre, ABD’den önce farklı ülkelerde vizyona girebileceği son günlerde sıklıkla dillendirilir oldu. Kuzey Amerika’nın dünyanın en büyük sinema pazarı olma unvanını sürdürmesine karşın, bu tür alternatif çözümlerin yeni dönemde kaçınılmaz olduğu konusunda pek çok otorite hemfikir.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.