Şu An Okunan
Şubat Ayında Beykoz Kundura’da İzleyebileceğiniz 5 Hollywood Klasiği

Şubat Ayında Beykoz Kundura’da İzleyebileceğiniz 5 Hollywood Klasiği

Kundura Sinema, pek çok klasiği bir araya getiren ‘Kundura Sinema’nın Hafızası‘ programıyla beşinci yaşını kutlamaya devam ediyor. Şubat ayında Hollywood’un unutulmaz aşk klasiklerine yer veren programdaki filmlere göz atıyoruz.

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema, film izleme pratiğini yeniden canlandırma motivasyonuyla çıktığı yolculuğunda 2023 yılı itibariyle beşinci yaşını doldurdu. Bu vesileyle hazırlanan ‘Kundura Sinema’nın Hafızası’ adlı özel programında geçmişi birlikte hatırlama gayesi taşıyan Kundura Sinema, klasiklerden güncel filmlere pek çok yapımı seyirciyle buluşturdu. 1940’lardan 2010’lara geniş bir zaman aralığına yayılan programda yer alan pek çok klasik restore edilmiş kopyalarıyla gösterildi. Yeni yılda da etkinliklerine devam eden Kundura Sinema, Şubat ayına yayılan programında Hollywood’un unutulmaz aşk klasiklerinden bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. 10-25 Şubat’ta Beykoz Kundura’da seyirciyle buluşan programdaki beş filme göz atıyoruz.


Kazablanka

Yön: Michael Curtiz

Tüm zamanların en iyi filmleri listelerinde her daim üst sıralarda yer alan Michael Curtiz imzalı Kazablanka (Casablanca, 1942) buruk bir aşk öyküsü anlatıyor. Rick Blaine (Humphrey Bogart), İkinci Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kentinde Nazi rejiminden kaçan Avrupalıların vakit geçirdiği bir bar işletmektedir. Ancak bir gün Paris’te âşık olduğu Ilsa Lund (Ingrid Bergman) ile eşi Victor Laszlo (Paul Henreid) çıkagelir. Onları Kazablanka’dan çıkarabilecek tek kişi olan Rick, zorlu bir kararla karşı karşıya kalır. Murray Burnett ile Joan Alison’un ‘Everybody Comes to Rick’s’ adlı oyunundan perdeye uyarlanan film En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar sahibi.


Gilda

Yön: Charles Vidor

Yönetmen koltuğunda Charles Vidor’un oturduğu Gilda (1946), sinema tarihinin en önemli film noir’larının başında geliyor. Kumarbaz Johnny Farrell, Buenos Aires’te hayatını kurtaran gece kulübü sahibi Ballin Mundson’dan gelen iş teklifini kabul eder. Ne var ki Farrell, yeni patronu Mundson’ın eski sevgilisi Gilda’yla evli olduğundan bihaberdir. Gerçeğin ortaya çıkması işleri içinden çıkılmaz bir hâle sokar. Rita Hayworth’ün kariyerinin en unutulmaz performanslarından birini ortaya koyduğu filmde ona Glenn Ford, George Macready gibi isimler eşlik ediyor. Hayworth, film için özel olarak Allan Roberts ve Doris Fisher tarafından yazılan ‘Put the Blame on Mame’ şarkısını söylediği sahnede âdeta yıldızlaşıyor.


Roma Tatili

Yön: William Wyler

Audrey Hepburn’ü dünyaya tanıtan Roma Tatili (Roman Holiday, 1953), William Wyler imzalı bir romantik komedi. Bir seyahate çıkmaya karar veren prenses Ann, Roma sokaklarında yürürken doktorunun verdiği sakinleştirici nedeniyle uyuyakalır. Ann’i bularak evine götüren Joe Bradley ise ilginç hikâyelerin peşinde koşan gizemli bir gazetecidir. İkisinin de planları birbirlerine âşık olmalarıyla suya düşer. Başrolü Gregory Peck’le paylaşan Hepburn​, filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı.


Unutulmayan Aşk

Yön: Leo McCarey

Yönetmen Leo McCarey’nin 1939 tarihli Love Affair filminin yeniden çevrimi olan Unutulmayan Aşk (An Affair to Remember, 1957) başrollerinde Cary Grant ve Deborah Kerr’in yer aldığı bir melodram. Avrupa’dan New York’a gemiyle seyahat ettikleri sırada tanışan Nickie Ferrante ve Terry McKay birbirlerine âşık olurlar. Ne var ki ikisi de evlilik arifesindedir. Bunun üzerine birbirlerine aşklarını ispat etmek için altı ay sonra Empire State binasında buluşmaya karar verirler. Unutulmayan Aşk, 1993 yapımı Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle) gibi pek çok aşk filmine esin kaynağı oldu.

Unutulmayan Aşk, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel bir gösterimde Beykoz Kundura’da seyirciyle buluşuyor.


Bazıları Sıcak Sever

Yön: Billy Wilder

Billy Wilder imzalı Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot, 1959) tüm zamanların en sevilen komedilerinden olmasının yanı sıra başrollerdeki Marilyn Monroe, Jack Lemmon ve Tony Curtis’in olağanüstü performanslarıyla keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Chicagolu caz müzisyenleri Joe ve Jerry, tesadüfen bir mafya cinayetine tanık olurlar. Saklanmak için kılık değiştiren ikili kadınlardan oluşan Miamili bir müzik grubunun içine sızmayı başarır. En İyi Kostüm Tasarım Oscar’ını kucaklayan film Altın Küre’de En İyi Film dâhil üç dalda ödül kazandı, BAFTA ve Amerikan Yazarlar Birliği Ödülleri’nden de çeşitli ödüllerle ayrıldı. Bazıları Sıcak Sever 2000 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi Amerikan komedi filmi seçildi.

Hazırlayan: Berna Güler


‘Kundura Sinema’nın Hafızası’ programı kapsamında yapılan gösterimlerin tamamına ulaşmak için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.