Şu An Okunan
Unutulmaz Aşk Klasikleri Şubat’ta Kundura Sinema’da

Unutulmaz Aşk Klasikleri Şubat’ta Kundura Sinema’da

Kundura Sinema, beşinci yılı vesilesiyle hazırladığı ‘Kundura Sinema’nın Hafızası’ programına Hollywood’un unutulmaz aşk klasiklerinden bir seçkiyle devam ediyor. Billy Wilder’dan Ridley Scott’a, Charles Vildor’dan William Wyler’a önemli yönetmenlerin imzasını taşıyan klasikleri restore edilmiş kopyalarıyla izleme imkânı sunan program 10-25 Şubat’ta Beykoz Kundura’da seyirciyle buluşuyor.

Beykoz Kundura bünyesinde 2018’den bu yana faaliyet gösteren Kundura Sinema, kuruluşunun beşinci yılını ‘Kundura Sinema’nın Hafızası’ programıyla kutluyor. 2023 yılında pek çok klasiği restore edilmiş kopyalarıyla gösteren Kundura Sinema, yeni yılda da programlarına devam ediyor. Kundura Sinema’nın Şubat ayına yayılan yeni programı Marilyn Monroe’dan Humphrey Bogart’a, Rita Hayworth’tan Audrey Hepburn’e usta oyuncuların performansıyla hafızalarda yer etmiş, Hollywood sinemasının aşk klasiklerinden örnekleri bir araya getiriyor.

Beşinci yıla özel hazırlanan programın bu yeni seçkisi 10 Şubat’ta tüm zamanların en sevilen komedilerinden Billy Wilder imzalı Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot, 1959) filminin gösterimiyle başlıyor. En İyi Kostüm Tasarım Oscar’ını kucaklayan film Altın Küre’de En İyi Film dâhil üç dalda ödül kazanmış, BAFTA ve Amerikan Yazarlar Birliği Ödülleri’nden de çeşitli ödüller almıştı. Seçkide En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar kazanan Michael Curtiz’in unutulmaz aşk filmi Kazablanka (Casablanca, 1942), Rita Hayworth’ün oyunculuğuyla yıldızlaştığı Charles Vidor klasiği Gilda (1946) ve 1954 Akademi Ödülleri’nde En İyi Film seçilmesinin yanı sıra başrolü Gregory Peck’le paylaşan Audrey Hepburn​’e En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü getiren William Wyler imzalı Roma Tatili (Roman Holiday, 1953) filmleri yer alıyor.

Unutulmayan Aşk

Şubat seçkisi, Aralık ayında seyirciyle buluşan filmlerden üçünü tekrar izleme fırsatı sunuyor. İki dalda Oscar’a layık bulunan Jules Dassin imzalı film noir klasiği New York Esrarı (The Naked City, 1948) başta olmak üzere Ridley Scott’ın kült siberpunk klasiğinin yönetmenin kurguladığı versiyonu Bıçak Sırtı – Yönetmenin Kurgusu (Blade Runner: The Final Cut, 1982) ve Scott’ın 1982 yapımı klasiğinin Denis Villeneuve imzalı devam filmi Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (Blade Runner 2049, 2017) filmlerini izlemek mümkün. Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle, 1993) gibi pek çok aşk filmine esin kaynağı olan, Leo McCarey’nin Deborah Kerr ve Cary Grant’li Unutulmayan Aşk’ı (An Affair to Remember, 1957) ise Sevgililer Günü’nde seyirciyle buluşuyor.

10-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen programın biletleri passo üzerinden satışta olup detaylı bilgiye Beykoz Kundura’nın internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.