Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (12-18 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (12-18 Şubat)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Boyalı Kuş

Bein Connect

Jerzy Kosinski’nin meşhur romanından uyarlanan Boyalı Kuş (The Painted Bird), Joska adında bir erkek çocuğunun İkinci Dünya Savaşı’nın paramparça ettiği Doğu Avrupa’da açlığa, yokluğa ve istismara karşı verdiği hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Şiddeti, önyargıları, hurafeleri ve düşmanlığı resmetme konusundaki tavizsiz yaklaşımıyla tartışma yaratan Václav Marhoul imzalı film geçtiğimiz yıl Çekya tarafından En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilmiş, son olarak SİYAD tarafından 2020’nin En İyi Yabancı Filmi seçilmişti.


Advertisement

Claire’in Dizi

MUBI Türkiye
Claire’in Dizi

Éric Rohmer’in ‘Ahlak Üzerine Altı Öykü’ serisinin beşinci filmi Claire’in Dizi (Le Genou de Claire, 1970) MUBI kataloğundaki Rohmer seçkisinde yerini alıyor. Fransız Yeni Dalgası’nın kurucularından Rohmer’in derdini tamamen imgeler üzerinden aktaran bir anlatı tercih ettiği Claire’in Dizi, olaylardan çok kahramanlarının nasıl insanlar olduğuyla ilgilenmesiyle, etrafında dolaştığı Rohmer temalarıyla hazine değerinde bir film.

Filmden bir sahne üzerine Zeynep Dadak’ın kaleme aldığı ‘Bir An’ yazısını okumak için tıklayın.


Hirokazu Koreeda Filmleri

BluTV

Çağdaş Japon sinemasının en başarılı isimlerinden Hirokazu Koreeda bol ödüllü filmleriyle BluTV’ye konuk oluyor. Yönetmenin geleneksel aile yapısına yeni bir bakış açısı getiren, ölçülü sinema diliyle kendine hayran bırakan filmlerinden Bitmeyen Yürüyüş’ü (Aruitemo Aruitemo, 2008), Cannes’dan Jüri Özel Ödülü’yle dönen Benim Babam, Benim Oğlum’u (Soshite Chichi ni Naru, 2013), Küçük Kız Kardeşim’i (Umimachi Diary, 2015) ve Altın Palmiye ödüllü Arakçılar’ı (Manbiki Kazoku, 2018) BluTV’de izlemek mümkün.

Ahmet Gürata’nın Hirokazu Koreeda sinemasını incelediği ‘Bir Yönetmen Beş Madde’ yazısını okumak için tıklayın.


News of the World

Netflix

Paul Greengrass’in 2018 yapımı 22 Temmuz’dan (22 July) sonra arayı çok açmadan yönetmenlik koltuğuna geri döndüğü, Kaptan Phillips’te (Captain Phillips, 2013) de beraber çalıştığı Tom Hanks’i bir kez daha başrole taşıdığı News of the World, İç Savaş gazisi bir adam ile küçük bir kızın uzun ve zorlu yol hikâyesini anlatıyor. Hanks’e Oyunbozan’daki (Systemsprenger, 2019) performansıyla adından övgülerle bahsettiren Helena Zengel’in eşlik ettiği film, bu aralar Zengel’in En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığıyla da dikkat çekti. James Newton Howard’ın yine Altın Küre’ye aday gösterilen müzikleriyle de öne çıkan filmin adını, Zengel sayesinde Oscar yarışında da sıkça duyacağız.


Onur

MUBI Türkiye

İngiltere’deki LGBTİ+ aktivistleri ile maden işçilerinin dayanışmasını konu alan Onur (Pride, 2014) MUBI Türkiye kataloğundaki yerini aldı. Madencilerin 1984-85 yıllarındaki grevinin yenilgiyle sonuçlandığına ve aradan geçen otuz yılda neoliberalizmin hüküm sürdüğüne dikkat çeken Onur, bu yenilginin içindeki zaferlerin altını çizmesiyle bugüne de hitap eden bir film.

Filmin ilham kaynaklarından Gethin Roberts’la Engin Ertan’ın yaptığı söyleşiyi okumak için tıklayın.


Paterson

BluTV

Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Jim Jarmusch imzalı Paterson (2016), Adam Driver’ın dingin oyunculuğuyla hayat verdiği Paterson adlı otobüs şoförünün gündelik yaşamını ve şiir tutkusunu merkeze alıyor. Jarmusch sinemasının iyileştirici ve ilham verici tüm özelliklerini içinde barındıran film, öyküsüne yedirdiği şiiri biçimine de yansıtması ve ilgiyi sonuna kadar ayakta tutan trajikomik anlatısıyla 2016’nın en başarılı filmlerinden biri olarak anılmıştı.


Nomadland

Altyazı YouTube Kanalı

Kanalımızın sevilen programlarından Altyazı’nın Sevdiği Filmler, Chloé Zhao imzalı Nomadland’le (2020) devam ediyor. Aslı Ildır moderatörlüğünde hazırlanan programın sekizinci bölümünde Senem Aytaç ve Aslı Ildır, 2020’nin en iyileri arasında gösterilen filmin ‘ev’ kavramı üzerine düşündürdüklerini, “toprağa dokunan” gerçekçi estetiğini ve tür sineması kodlarını nasıl dönüştürdüğünü konuşuyor.

14 Şubat Pazar günü MUBI Türkiye, kuruluşunun 14. yılı şerefine 24 saatliğine ücretsiz olacak. Platformda izleyebileceğiniz onlarca seçenekten önerdiğimiz beş film:

  • Bir Zamanlar Amerika’da / Once Upon a Time in America | MUBI Türkiye
  • Düşman / Enemy | MUBI Türkiye
  • İntikam / Blue Ruin | MUBI Türkiye
  • James Baldwin’le Buluşmak / Meeting the Man: James Baldwin in Paris | MUBI Türkiye
  • Toz Bezi | MUBI Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.