Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Eylül)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Pablo Larraín’in El Conde’si, pek çok festivalde beğeni toplayan Güvenli Bir Yer ve Kulüp’ün yeni sezonu öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Ümit Ünal imzalı 9, Alex Garland’ın son filmi Adamlar, Pablo Larraín imzalı El Conde, Masumiyet Müzesi’nin evrenini sinemanın diline taşıyan Hatıraların Masumiyeti, Netflix orijinal yapımlarından Kulüp’ün yeni sezonu, geçtiğimiz yıl pek çok festivalden ödülle dönen Güvenli Bir Yer ve Kenneth Branagh imzalı Venedik’te Cinayet gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

9

MUBI Türkiye

Ümit Ünal imzalı 9 (2002) MUBI Türkiye’de gösterimde. Ünal’ın yönetmenliğini üstlendiği ilk film, İstanbul’da bir mahallede bir kadının öldürülmesini farklı karakterlerin gözünden anlatıyor.

Adamlar

TOD

Ex Machina (2014) ve Yok Oluş (Annihilation, 2018) filmleriyle tanıdığımız Alex Garland’ın son filmi Adamlar (Men, 2022), TOD’da gösterimde. Başrolünde son dönemin başarılı genç oyuncularından Jessie Buckley’nin yer aldığı film, yaşadığı trajik olayın ardından huzur bulmak için gittiği kasabada tuhaf karşılaşmalar yaşayan genç bir kadına odaklanıyor. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

El Conde

Netflix Türkiye

Pablo Larraín imzalı El Conde (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Şilili diktatör Pinochet’yi bir vampir olarak tasvir eden film geçtiğimiz günlerde 80. Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazandı.

Hatıraların Masumiyeti

MUBI Türkiye

Masumiyet Müzesi’nin evrenini sinemanın diline taşıyan Hatıraların Masumiyeti (2015), MUBI Türkiye’de yayında. Metni Orhan Pamuk ve Grant Gee tarafından kaleme alınan film, eşyaların tesellisine, İstanbul’a ve Pamuk’un yazarlığına dair oyunbaz bir anlatı kuruyor.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

MUBI Türkiye

Gösterime girdiği andan itibaren büyük olay yaratan Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All at Once, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Dan Kwan ve Daniel Scheinert’ın yazıp yönettiği film farklı paralel evrenlerde yaşayabildiğini keşfeden bir kadının hikâyesini anlatıyor. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Kulüp – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix orijinal yapımlarından Kulüp’ün (2021- ) yeni sezonu dijital platformda yayında. Dizinin ilk sezonu oldukça beğeni toplamıştı. Başrollerde bu sezon da Gökçe Bahadır, Barış Arduç, Asude Kelebek ve Salih Bademci yer alıyor.

Love at First Sight

Netflix Türkiye

Romantik komedi Love at First Sight (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Vanessa Caswill’in üstlendiği film Jennifer E. Smith’in 2011 tarihli romanından uyarlandı.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Güvenli Bir Yer

Geçtiğimiz yıl pek çok festivalden ödülle dönen Güvenli Bir Yer (Sigurno mjesto, 2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Film, Nisan ayında İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti.

Tavuri

Derviş Zaim imzalı belgesel Tavuri (2023) bu hafta vizyonda. Film, hayatının yarısını hırsızlık ve dolandırıcılıktan hapiste geçiren, şeytan (Tavuri) lakaplı Mustafa Serttaş’ın hikâyesini anlatıyor. 

Venedik’te Cinayet

Kenneth Branagh imzalı Venedik’te Cinayet (A Haunting in Venice, 2023) bu hafta vizyonda. Film, Agatha Christie’nin romanından uyarlama.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.