Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Nisan)

Stardust

Altyazı Öneriyor’da bu hafta farklı platformlarda gösterime girmiş çeşitli filmler ve Anatomy of a Scandal adlı Netflix dizisi öne çıkıyor. 

41. İstanbul Film Festivali tüm hızıyla devam ederken hem dijital platformlarda hem de vizyonda pek çok film seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Vizyonda bu hafta Fantastik Canavarlar serisinin üçüncü halkası Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları ve David Bowie’nin hayatını anlatan Stardust öne çıkıyor. Dijital platformlarda ise Baba, DAU. Nataşa, Hayatboyu ve Yeni Düzen gibi filmlerin yanı sıra Anatomy of a Scandal adlı Netflix dizisi de dikkat çekiyor. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Anatomy of a Scandal

Netflix Türkiye

Sarah Vaughan’ın aynı adlı romanından uyarlanan İngiliz antoloji dizisi Anatomy of a Scandal, Netflix Türkiye’de gösterimde. David E. Kelley ve Melissa James Gibson tarafından geliştirilen dizide Sienna Miller, Michelle Dockery, Rupert Friend ve Naomi Scott gibi isimler rol alıyor. Yönetmenlik ise S. J. Clarkson’a ait. Büyük Britanya’daki elit kesimin yaşadığı skandallara odaklanan dizi altı bölümden oluşuyor. 

Baba

Bein Connect

Florian Zeller’ın yazıp yönettiği ve geçtiğimiz yıl ödül sezonuna damga vurmuş filmlerden Baba (The Father, 2020) 17 Nisan Pazar günü Bein Connect kataloğuna ekleniyor. Anthony Hopkins ve Olivia Colman’ın başrollerde yer aldığı filmde demans hastası bir babanın değişen dünyası başta kızı olmak üzere dış dünyayla ilişkisi üzerinden aktarılıyor. En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanan film sinemalardan sonra ilk kez Türkiye’de bir dijital platformda seyirciyle buluşuyor. 

Ali Ercivan’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Choose or Die

Netflix Türkiye

Genç bir bilgisayar dehasının 80’lerden kalma bir oyunu yeniden canlandırmasını ve istemeden de olsa, gerçekliği bölen bir lanetin açığa çıkmasına yol açmasını anlatan Choose or Die Netflix Türkiye’de gösterimde. Yönetmenliğini Toby Meakins’in üstlendiği, korku ve gerilim türlerini nostaljik bir yaklaşımla harmanlayan filmin başrol oyuncuları arasında Iola Evans’ın yanı sıra Sex Education’ın yıldızlarından Asa Butterfield de yer alıyor.

DAU. Nataşa

Bein Connect

Ilya Khrzhanovskiy ve Jekaterina Oertel’in birlikte yönettikleri DAU. Nataşa (DAU. Natasha, 2020) Bein Connect kataloğuna eklendi. Mükemmel insanın yaratılmaya çalışıldığı gizemli bir Sovyet enstitüsünün kantininde çalışan Natasha’nın öyküsünü anlatan film, iki yıl önce yarıştığı Berlinale’de büyük tartışma koparmıştı. Ilya Khrzhanovskiy’nin Stalin dönemine dair devasa projesinin bir parçası olan DAU. Nataşa, pek çok eleştirmen tarafından Fassbinder ve Lars von Trier gibi yönetmenlerin sinemalarıyla karşılaştırılıyor.

Hayatboyu 

BluTV

Aslı Özge’nin 2013 yapımı filmi Hayatboyu, BluTV kataloğuna eklendi. Biri sanatçı, biri mimar bir çiftin sarsılan ilişkisini ele alan film dünya prömiyerini Berlinale’de yapmış ve ardından pek çok festivali dolaşmıştı. Orta sınıfa ve entelektüel kesime dair son dönemde çizilmiş önemli portrelerden biri olan Hayatboyu hem mimariyi hem de her biri gerçek sanat eserlerinden oluşan güncel sanat üretimlerini kullanımıyla da dikkat çeken bir film. 

Kurt İni

​​MUBI Türkiye

Joaquín Cociña ve Cristóbal León’un sıra dışı animasyonu Kurt İni (La Casa Lobo, 2018) İstanbul Film Festivali’nin Mayınlı Bölge bölümündeki gösteriminin ardından MUBI Türkiye programına eklendi. 20. yüzyılın başlarında, Güney Amerika’daki bir kolonide yaşayan küçük Maria’ya odaklanan film, tarihin karanlık sayfalarında dolaşan politik bir anlatı kurarken animasyon tekniğini yaratıcı bir şekilde kullanmayı başarıyor.

Rüzgarın Satrancı

MUBI Türkiye

The Film Foundation’ın World Cinema Project’i kapsamında restore edilen İran sineması klasiği Rüzgârın Satrancı (Shatranj-e Baad, 1976) MUBI Türkiye’de gösterimde. İslam Devrimi öncesinde geçen, aristokrat bir ailede evin hanımının ölümünün ardından yaşananları takip eden Mohammad Reza Aslani imzalı film korku sinemasından beslenen, gotik öğelere başvuran özgün bir anlatım benimsiyor.

Woman at War

MUBI Türkiye

Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden SACD Ödülü’yle dönen politik gerilim Woman at War (Kona fer í strí?, 2018) MUBI Türkiye’de gösterimde. Görünürde kendi hâlinde bir yaşam sürmekle birlikte aslında tutkulu bir çevre aktivisti olan Halla’nın yerel alüminyum sanayisine savaş açmasını ve sonrasında yaşananları konu alan filmin yönetmeni, Atlar ve İnsanlar (Hross í Oss, 2013) filmiyle dikkatleri üzerine çeken İzlandalı Benedikt Erlingsson.

Yeni Düzen

Bein Connect

Michel Franco’nun 2020 yılında Venedik Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen Yeni Düzen’i (Nuevo Orden) Bein Connect kataloğuna eklendi. Günümüz Meksika toplumundaki sınıfsal uçurumu konu almasıyla ilgiye değer olan film pek çok kişi tarafından da tartışmalı bulunmuştu. Sınıf çatışmasını oldukça sert bir bağlamla kullanan film son dönemde Meksika’dan çıkmış önemli yapımlardan birisi. 

Burçin S. Yalçın’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: İsimsiz / Untitled

Altyazı YouTube Kanalı

https://youtu.be/twd3KkxB3HY

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta Deniz Buga’nın İsimsiz / Untitled filmiyle devam ediyor. Buga’nın videosunda fotoğraf ve buluntu ses, kişisel arşiv ve siyaset, müsilajın henüz görülmediği bir sahilde buluşuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları

Fantastik Canavarlar serisinin üçüncü filmi Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden birisi. Oyuncu kadrosunda Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, ve Mads Mikkelsen gibi önemli isimlerin yer aldığı film toplamda Harry Potter evreninde çekilmiş 11. film olma özelliği taşıyor. Yönetmenlik koltuğunda ise David Yates oturuyor.

Stardust

Efsanevi müzisyen David Bowie’nin hayatına odaklanan Stardust (2020), vizyonun öne çıkan alternatiflerinden. Bowie’nin alter egosu Ziggy Stardust’ın ortaya çıkış hikâyesine odaklanan filmde Bowie’yi Johnny Flynn canlandırıyor. Yönetmenlik koltuğunda ise Gabriel Range oturuyor. Filmde bilhassa 1971 yılında Bowie’nin ABD’ye gerçekleştirdiği ilk tur büyük önem taşıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.