Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Temmuz)

The Souvenir

Bu hafta dijital platformlarda gösterime giren filmler arasında Toni Erdmann, Beden ve Ruh ve The Souvenir gibi izleyiciyle ilk buluştukları dönemde tartışma yaratan filmler dikkat çekiyor. Cannes Film Festivali heyecanının yaşandığı bugünlerde dijital platformların gündemi de daha önce festivalde gösterilmiş filmler tarafından belirleniyor. Her hafta listemizin sonunda yer verdiğimiz ek film önerilerimizi ise bu hafta Altın Palmiyeli yapımlara ayırıyoruz. 


Beden ve Ruh

MUBI Türkiye

Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin Berlinale’de Altın Ayı kazanan, ardından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilen Beden ve Ruh’u (Teströl és Lélekröl, 2017) 18 Temmuz’dan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Sessiz sakin, çekingen bir kadın olan Maria ile işe yeni girdiği mezbahadaki patronu Endre’nin giderek metafizik bir boyut kazanan duygusal ilişkisine odaklanan film, şiirsel dünyası ve incelikli yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Enyedi’nin bir sonraki filmi A Feleségem Története’nin (The Story of My Wife) de şu günlerde Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında izleyiciyle buluştuğunu hatırlatalım.

Filmi Eren Odabaşı’nın kaleminden okumak için tıklayın.


Korku Sokağı 3. Kısım: 1666

Netflix Türkiye

R. L. Stine’ın kaleme aldığı popüler genç yetişkin korku romanı serisi ‘Fear Street’ten uyarlanan üçlemenin son ayağı Korku Sokağı 3. Kısım: 1666 (Fear Street Part Three: 1666) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Bir grup gencin yaşadıkları kasabayı üç yüz yıldır lanetleyen kadim bir kötülüğü kazara keşfettikleri serinin bu bölümünde 1666 yılına gidiyoruz. Bilhassa korku meraklılarının ilgisini çekebilecek Korku Sokağı serisi bu filmle birlikte tamamlanıyor.


Monos 

Bein Connect

Alejandro Landes’in 2019’da büyük ses getiren filmi Monos Bein Connect’te gösterimde. Medeniyetten uzakta, yüksek bir dağın tepesinde eğitimlerini sürdüren bir grup çocuk askere odaklanan film, bu paramiliter grubun örgüt tarafından rehin alınmış Doktor Sara Wilson’a göz kulak olma görevi sırasında yaşadıklarını anlatıyor. Tekinsiz atmosferi, etkileyici müzikleri ve ses tasarımıyla dikkat çeken film Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmış, hemen ardından Berlinale’nin Panorama bölümünde büyük beğeniyle karşılanmıştı. Landes’in filmi, özellikle gösterişli anlatımı bakımından Aguirre: Tanrının Gazabı (Aguirre, der Zorn Gottes, 1972) ve Kıyamet (Apocalypse Now, 1979) gibi klasiklerle karşılaştırılıyor.


Savunma Sanatı

Netflix Türkiye

Başrollerinde Jesse Eisenberg, Alessandro Nivola ve Imogen Poots’un yer aldığı kara komedi Savunma Sanatı (The Art of Self-Defense, 2019) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. ABD’li yönetmen Riley Stearns’ün yazıp yönettiği film, sokakta saldırıya uğrayan içe dönük bir gencin kendini korumak için savunma sanatlarına merak salmasını ve kaydolduğu bir salonda yaşadıklarını konu ediniyor. Bilhassa Eisenberg’ün performansı ve konusuna getirdiği stilize yaklaşımla dikkat çeken Savunma Sanatı, dünya prömiyerini South by Southwest Film Festivali’nde yapmıştı.


Sonsuzluk ve Bir Gün

MUBI Türkiye
Eternity and a Day


Altın Palmiyeli Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera, 1998), 2012’de yitirdiğimiz usta yönetmen Theodoros Angelopoulos’un şiirsel, meditatif sinemasının en etkileyici, aynı zamanda en kolay içine girilebilir örneklerinden biri. Filmde ölmek üzere olan ünlü bir yazar (Bruno Ganz), sokakta tanıştığı küçük bir göçmen çocukla, onu evine götürmek üzere bir yolculuğa çıkıyor. Bu aynı zamanda yazarın geçmişine ve Avrupa’nın tarihine yapılan bir yolculuk.

Angelopoulos sinemasını Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayın.


The Souvenir 

Netflix Türkiye

Joanna Hogg imzalı The Souvenir, Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan, ardından Berlinale’de de beğeniyle karşılanan The Souvenir, sinema eğitimi alan genç bir kadın ile çekici ama düzenbaz bir adam arasındaki sancılı ilişkiyi konu alıyor. Joanna Hogg’un kendi yaşamöyküsünden izler taşıyan film, bir yandan saplantılı bir aşkın inişli çıkışlı gelişmelerini anlatırken bir yandan da 80’ler İngiltere’sine nostaljik bir bakış atıyor. Başrollerini Tilda Swinton’ın kızı Honor Swinton Byrne ile Frankie Wilson’ın paylaştığı filmin devamı niteliğindeki The Souvenir: Part II da bu hafta Cannes Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu.


Toni Erdmann

MUBI Türkiye

Maren Ade’nin sıradışı bir baba-kız ilişkisine odaklanan üçüncü uzun metrajı Toni Erdmann (2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde büyük tartışma yaratmış ve alışılmadık yapısıyla dikkat çekmişti. Çarpıcı senaryo yapısı ve tuhaf mizah anlayışıyla seyirciyi hem sarsan hem de oldukça eğlenceli kanallar açan film kesinlikle son yılların dikkate değer çalışmalarından birisi. Cannes’da FIPRESCI ödülü kazanan Toni Erdmann, festival sırasında günlük yayımlanan Screen dergisinin geleneksel yıldız tablosundaki 4 üzerinden 3,8 ortalamasıyla o döneme kadarki en yüksek notu almıştı. 

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Yelda: En Uzun Gece

MUBI Türkiye

Sundance’te Dünya Sineması – Dramatik kategoride Jüri Büyük Ödülü’nü, Altın Portakal’ın Uluslararası Yarışma’sında En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Yelda, En Uzun Gece (Yalda, a Night for Forgiveness, 2019) şeriat hukuku çerçevesinde suç, ceza, af ve adalet kavramlarını  sorgulayan, İran yapımı çarpıcı bir dram. Belgeselleriyle tanınırlık kazanan Massoud Bakhshi’nin yönettiği film, kocasını öldürdüğü için idamla yargılanan yirmili yaşlarındaki Meryem’in adamın kızının affını ve seyircilerin desteğini aradığı bir TV reality şovu sırasında geçiyor. Bakhshi’nin dramatik sürprizlerle dolu klostrofobik anlatısı, uzun süre akıllarda kalmaya aday.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler – Yaratık

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı’nın Sevdiği Filmler​’in on beşinci bölümünde Bong Joon-ho imzalı Yaratık‘ı (Gwoemul, 2006) konuşuyoruz. Berke Göl ve Aslı Ildır, filmin politik arka planından, tür sinemasını nasıl dönüştürdüğünden ve mizahı kullanış biçiminden bahsediyor.


Ayrıca Cannes Film Festivali heyecanının yaşandığı bugünlerde Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 Altın Palmiyeli film:

  • Arakçılar / Manbiki Kazoku | BluTV
  • Paris, Teksas / Paris, Texas | Bein Connect
  • Kare / The Square | MUBI Türkiye
  • Kış Uykusu | MUBI Türkiye
  • Kirazın Tadı / Ta’m e Guilass | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.