Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 16 Temmuz

Vizyonda Bu Hafta: 16 Temmuz

A Quiet Place Part II

Yedi yeni filmin gösterime girdiği 16 Temmuz haftasında uzun süredir beklenen iki devam filmi dikkatleri çekiyor. Efsanevi basketbolcu Michael Jordan’ın başrolünde yer aldığı 1996 yapımı Space Jam‘i yıllar sonra bir başka ikonik isim LeBron James’le geri getiren Space Jam: Yeni Efsane ve yönetmenliğini John Krasinski’nin üstlendiği Sessiz Bir Yer‘in devam filmi Sessiz Bir Yer 2 haftanın öne çıkan yapımları. Ayrıca Türkiye’de yıllar sonra yeniden vizyona giren Mathieu Kassovitz’in 1995 yapımı klasiği Protesto da güncelliğini halen koruyan dünyasıyla bu haftanın vizyon filmleri arasında önemli bir seçenek oluşturuyor.


15/07 Şafak Vakti

15 Temmuz 2016 gecesi, Cevdet’in yolu işine yetişmeye çalışan güvenlik görevlisi Güray’la, köprüde küçük kızıyla sıkışıp kalan Mustafa’yla ve diğer vatandaşlarla kesişir. Cevdet köprü üzerinde darbeci askerlere karşı direnirken, oğlu Yusuf da Çengelköy’de mahalledekiler ve güvenlik görevlileriyle birlikte mücadele etmektedir. Bu sırada Doktor Aysel de vurulan insanları kurtarmak için çabalar.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Ahmet Volkan Kocatürk’ün yönettiği 15/07 Şafak Vakti, yakın dönemin en travmatik günlerinden, sırlarla dolu 15 Temmuz 2016’yı resmi anlatı üzerinden yorumluyor. 

Yönetmen: Ahmet Volkan Kocatürk

Senaryo: Rafadan Hayat Film

Oyuncular: Erkan Petekkaya (Cevdet), Tugay Mercan (Güray), Serkan Ercan (Mustafa), Baran Bölükbaşı (Yusuf), Deniz Bolışık (Aysel)

Türkiye/2021/Türkçe/95 dk./Rafadan Hayat Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 15 Temmuz


Çılgın Ortak

Birbiriyle anlaşamayan iki dedektif olan Serdar ve Aslıhan, bir cinayeti çözmek için görevlendirilir. Şüphelilere yaklaşmak için evli bir çift gibi davranmak zorunda kalan ikili, âdeta dedektiflik mesleğini tersten icra eder ve buldukları her ipucunda katilden biraz daha uzaklaşırlar.

İZLENMELİ Mİ? Bir cinayet davasını çözmekle görevlendirilen iki acemi dedektife odaklanan Çılgın Ortak, benzerlerinden ayrıştığını söylemenin güç olduğu bir yerli komedi.

Yönetmen: Özgür Selvi

Senaryo: Özgür Selvi

Oyuncular: Sinan Çalışkanoğlu (Serdar), Nur Erkul (Aslıhan), Ayşe Kökçü, Ali Tarık Fındık, Mehmet Yıldırım

Türkiye/2021/Türkçe/92 dk./Selvi İstanbul Medya (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Paris’te Bahar / Seize Printemps

Yaşıtlarından ve çevresinden sıkılan on altı yaşındaki Suzanne, okula giderken her gün bir tiyatronun önünden geçmektedir. Bir süre sonra, bu sayede kendisinden yaşça büyük Raphaël’le tanışır. Bu ilişki Suzanne’in hayatını tamamen değiştirecektir.

İZLENMELİ Mİ? Filmin senaryosunu on beş yaşındayken yazan Suzanne Lindon’un ilk yönetmenlik deneyimi olan Paris’te Bahar, otobiyografik öğeler taşıyan bir büyüme hikâyesi.

Yönetmen: Suzanne Lindon

Senaryo: Suzanne Lindon

Oyuncular: Suzanne Lindon (Suzanne), Arnaud Valois (Raphaël Frei), Frédéric Pierrot (Suzanne’in Babası), Florence Viala (Suzanne’in Annesi), Rebecca Marder (Marie)

Fransa/2020/Fransızca/73 dk./Başka Sinema

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Protesto / La Haine

Paris’in gettolarında hararetli saatler yaşanmaktadır. Grup hâlinde dolaşan mahalleli gençlerle çevreyi kuşatan polisler arasında nefret dolu bakışlardan oluşan bir gerilim vardır. Mahalleden Abdel, polis soruşturması sırasında dövüldüğü için hastanede ölüm döşeğinde yatmaktadır. Arkadaşı Vinz ise, Abdel’in ölmesi durumunda bir polis vurmaya ant içer.

İZLENMELİ Mİ? 1995 yılında Cannes Film Festivali’nde Mathieu Kassovitz’e En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Protesto, Paris’in banliyölerindeki göçmenlerin gündelik hayatlarını, maruz kaldıkları ayrımcılığı ve buna yönelik tepkilerini çarpıcı bir şekilde ortaya koymasıyla güncelliğini halen koruyor.

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

Senaryo: Mathieu Kassovitz

Oyuncular: Vincent Cassel (Vinz), Hubert Koundé (Hubert), Saïd Taghmaoui (Saïd), Abdel Ahmed Ghili (Abdel)

Fransa/1995/Fransızca/98 dk./Başka Sinema

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Space Jam: Yeni Efsane / Space Jam: A New Legacy

LeBron ve küçük oğlu Dom, düzenbaz bir yapay zekâ tarafından dijital bir alana hapsedilir. Sağ salim eve dönebilmeleri için LeBron’un Bugs Bunny ile Lola Bunny’nin başını çektiği Looney Tunes çetesine önderlik etmesi ve sahada, yapay zekânın dijitalleştirilmiş şampiyonlarına karşı onları zafere taşıması gerekmektedir.

İZLENMELİ Mİ? 1996 yapımı Space Jam filminin devamı olarak tasarlanan Space Jam: Yeni Efsane’de, günümüzün en büyük basketbol yıldızı LeBron James de Michael Jordan’ın mirasını devam ettiriyor.

Yönetmen: Malcolm D. Lee

Senaryo: Juel Taylor, Tony Rettenmaier

Oyuncular: LeBron James (kendisi), Don Cheadle (Al G. Rhythm), Cedric Joe (Dom James), Khris Davis (Malik), Sonequa Martin-Green (Kamiyah James)

Seslendirenler: Zendaya (Lola Bunny), Jeff Bergman (Bugs Bunny, Sylvester, Yosemite Sam, Fred Çakmaktaş, Ayı Yogi), Gabriel Iglesias (Speedy Gonzales), Eric Bauza (Daffy Duck, Porky Pig, Foghorn Leghorn, Elmer Fudd, Marslı Martin)

ABD/2021/İngilizce/116 dk./WB

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Sessiz Bir Yer 2 / A Quiet Place Part II

Evde yaşanan ölümcül olayların ardından Abbott Ailesi, sessizlik içinde sürdürdükleri yaşam savaşına devam ederken dış dünyanın dehşetiyle de yüzleşmek zorunda kalırlar. Bilinmeze doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkarken, kumdan yolun ardında pusuda yatan ve ses yoluyla avlanan yaratıkların tek tehlike olmadığını fark edeceklerdir.

İZLENMELİ Mİ? Büyük bir başarı kazanan Sessiz Bir Yer’in (A Quiet Place, 2018) açtığı yoldan ilerleyen devam filmi, özellikle ses tasarımı ve gerilim dolu atmosferiyle eleştirmenlerden olumlu not aldı. Şimdiye kadar dünya çapında elde ettiği gişe başarısına bakılırsa, filmin sinema salonlarının yeniden canlanmasında önemli rol oynayacağı da söylenebilir.

Yönetmen: John Krasinski

Senaryo: John Krasinski, Scott Beck, Bryan Woods

Oyuncular: Emily Blunt (Evelyn Abbott), John Krasinski (Lee Abbott), Millicent Simmonds (Regan Abbott), Noah Jupe (Marcus Abbott), Cillian Murphy (Emmett)

ABD/2020/İngilizce/97 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Spirit Özgür Ruh / Spirit Untamed

Teyzesiyle yaşayan Lucky’nin hayatı, büyük şehirdeki evinden küçük bir kasabaya taşınmalarıyla tamamen değişir. Lucky burada, Spirit adında vahşi bir atla dostluk kuracak, ayrıca Abigail ve Prudence adında iki biniciyle tanışacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Oscar adayı animasyon Özgür Ruh’un (Spirit: Stallion of the Cimarron, 2002) devam filminin yönetmen koltuğunda Elaine Bogan ve Ennio Torresan oturuyor.

Yönetmen: Elaine Bogan, Ennio Torresan

Senaryo: Aury Wallington, Kristin Hahn

Seslendirenler: Isabela Merced (Lucky Prescott), Marsai Martin (Prudence Granger), Mckenna Grace (Abigail Stone), Walton Goggins (Hendricks), Andre Braugher (Al Granger), Julianne Moore (Cora), Jake Gyllenhaal (Jim Prescott)

ABD/2021/İngilizce/88 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Vay Babam Vay

İsmet öldükten sonra eşi, çocukları, kardeşleri ve kasabadan diğer insanlar cenaze için eve toplanırlar. Eve gelen imam, ikindi namazına kadar cenazeyi kaldırıp defnetmek gerektiğini İsmet’in çocuklarına söyler. Ancak İsmet’in abisi geciktiği için cenaze bir türlü kaldırılamaz. Bu sırada aile kendi arasında miras paylaşımlarını konuşurken başlarına olmadık işler gelir.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce Araf 4: Meryem (2020) ve El-Deccur (2020) gibi korku filmlerine imza atan Gökhan Arı’nın yeni filmi, şive mizahı ve fiziksel komediye dayanan yerli filmlerin yeni bir örneği.

Yönetmen: Gökhan Arı

Senaryo: Gökhan Arı, Mehmet Ali Tugay

Oyuncular: Onur Yaprakçı, Fırat Albayram, Altan Erkekli, Füsun Demirel, Bengi İdil Uras, Ceyda Kasabalı, Eda Yılmaz

Türkiye/2021/Türkçe/90 dk./Matine Film (TME Films)

Vizyon Tarihi: 16 Temmuz


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.