Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 3 Aralık

Vizyonda Bu Hafta: 3 Aralık

Titane

Sekiz filmin vizyona girdiği haftanın öne çıkan yapımları Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye’yle ayrılan Titane, Wes Anderson’ın gazeteciliğe aşk mektubu niteliğindeki Fransız Postası ve Türkiye’yi bu yıl Oscar’larda temsil edecek Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık Hasan.


Aykut Enişte 2

Aykut ve Gülşah evlilik arifesindedir. Sevdiği kadınla evlenmek için sabırsızlanan Aykut, Atabeyoğlu ailesinin damadı olacağı için de çok heyecanlıdır. Ancak ailenin eski eniştesi Talat’ın yol açacağı beklenmedik aksiliklerden henüz haberi yoktur.

İZLENMELİ Mİ? 2019 yapımı Aykut Enişte’nin devam filmi, başrolünü yine Cem Gelinoğlu’nun üstlendiği BKM yapımı bir komedi.

Yönetmen: Onur Bilgetay

Senaryo: Cem Gelinoğlu, Giray Altınok, Muammer Tali

Oyuncular: Cem Gelinoğlu (Aykut), Melis Babadağ (Gülşah), Hakan Yılmaz (Talat)

Türkiye/2021/Türkçe/119 dk./BKM (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Bağlılık Hasan

Ailenin geçimini babasından miras kalan meyve bahçesi ve domates tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının ortasına dev bir elektrik direği dikilmesine engel olmaya çalışmaktadır. Eşi Emine’yle birlikte yıllardır bekledikleri hac sırası gelince büyük bir heyecanla hazırlıklara başlarlar. Bu süreçte Hasan’ın bir vicdan muhasebesi yapması ve geçmişteki hatalarıyla yüzleşmesi gerekecektir.

İZLENMELİ Mİ? Yusuf Üçlemesi’yle önemli bir başarıya ulaşan ve Bal’la (2010) Altın Ayı kazanan Semih Kaplanoğlu’nun yeni filmi Bağlılık Hasan, başkarakterinin iç sorgulamaları üzerinden temel ahlaki soruları tartışmaya açıyor ve günümüz Türkiye’sine dair toplumsal gözlemlerde bulunuyor. Bağlılık Üçlemesi’nin bu ikinci filmi, Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı olarak belirlendi. 

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Senaryo: Semih Kaplanoğlu

Oyuncular: Umut Karadağ (Hasan), Filiz Bozok (Emine), Zeynep Kaçar

Türkiye/2021/Türkçe/148 dk./Sinehane (CGV. Mars D.)

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Clifford Büyük Kırmızı Köpek / Clifford the Big Red Dog

Ortaokul öğrencisi Elizabeth, büyülü bir hayvan kurtarıcısıyla tanışır. Hayvan kurtarıcısının kendisine küçük kırmızı bir köpek hediye etmesiyle Emily’nin hayatı yepyeni bir maceraya açılır. En yakın arkadaşını bulan Emily, dostunun kısa süre içinde devasa bir köpeğe dönüşeceğinden henüz habersizdir. 

İZLENMELİ Mİ? Aynı adlı kitap serisinden uyarlanan Clifford Büyük Kırmızı Köpek, dostluk temalı fantastik bir çocuk filmi. 

Yönetmen: Walt Becker

Senaryo: Jay Scherick, David Ronn, Blaise Hemingway (Norman Bridwell’in kitaplarından)

Oyuncular: Jack Whitehall (Casey), Darby Camp (Emily), Izaac Wang (Owen), John Cleese (Bridwell), Tony Hale (Tieran)

Birleşik Krallık-Kanada-ABD/2021/İngilizce/96 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Fransız Postası / The French Dispatch

Sanat yazarı J.K.L. Berensen, hapishanede içindeki resim yeteneğini keşfeden katil Moses Rosenthaler’in hikâyesini yazar. Lucinda Krementz, Mayıs 68’de Paris’te yaşanan öğrenci isyanını yakından takip eder. Yemek yazarı Roebuck Wright ise bir televizyon programında, kendisini çok etkileyen trajik bir öyküyü anlatır.

İZLENMELİ Mİ? Uzun zamandır merakla beklenen Fransız Postası kurmaca bir şehirde çıkarılan bir gazetenin yazar kadrosu etrafında şekillenen üç bölümlük bir komedi. Bir kez daha çok sayıda yıldız oyuncuyu bir araya getiren Wes Anderson, her zamanki oyunbaz üslubuyla 60’lı yıllara nostaljik bir bakış atarken aynı zamanda gazetecilik mesleğine saygı duruşunda bulunuyor.

Yönetmen: Wes Anderson

Senaryo: Wes Anderson

Oyuncular: Benicio Del Toro (Moses Rosenthaler), Adrien Brody (Julian Cadazio), Tilda Swinton (J.K.L. Berensen), Léa Seydoux (Simone), Frances McDormand (Lucinda Krementz), Timothée Chalamet (Zeffirelli), Jeffrey Wright (Roebuck Wright)

ABD-Almanya/2021/İngilizce-Fransızca/108 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


İşsiz Adam

Babası, girdiği her işten kovulan Ömer’i hor görmektedir. Adı ‘işsiz’e çıkan Ömer, köye yeni gelen Almanyalı Ebru’ya gönlünü kaptırır fakat beşik kertmesi Dilara’dan ayrılması kolay olmayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Komedi türündeki İşsiz Adam, Ali Ağgül’ün ilk uzun metrajı.

Yönetmen: Ali Ağgül

Senaryo: Asım Akar

Oyuncular: Muttalip Müjdeci, Asım Akar, Kelami Akdemir, Hasan Göktaş, Ayşe İkiz

Türkiye/2021/Türkçe/90 dk./Aliwood Production (MC Film)

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Kuklalı Köşk 2: Orman Kâşifi

Büyük bir köşkte yaşayan Müşfik Amca canlı kukla dostlarını Aslı’ya emanet eder. İçten bir insan olan Aslı’yla kampa giden canlı kuklalar, karşılarına çıkan iki avcıyı ayı arkadaşlarının ve Aslı’nın yardımıyla alt etmeye çalışacaklardır.

İZLENMELİ Mİ? Kuklalı Köşk Hırsız Var’ın (2019) devam filmi Kuklalı Köşk 2: Orman Kâşifilive action ile animasyonu iç içe geçiren TRT destekli bir çocuk filmi.

Yönetmen: Mustafa H. Öztürk

Senaryo: Mustafa H. Öztürk, Ömer Fikret Şen

Oyuncular: Serkan Şengül, Kadir Çöpdemir, Ergül Miray Şahin, Ali Uyandıran

Türkiye/2021/Türkçe/73 dk./Fiyaka Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Resident Evil: Raccoon Şehri / Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Raccoon şehri bir zamanlar ilaç devi Umbrella şirketinin merkeziyken şimdi yitip giden bir kente dönüşmüştür. Umbrella şehirden ayrılırken arkasında çorak topraklar ve yerin altında gün geçtikçe büyüyen bir kötülük bırakmıştır. Bu kötülüğün gün yüzüne çıkmasıyla yaşanan felaketten kurtulmayı başaran bir grup insan, Umbrella’nın ardındaki bu gizemli gerçeği keşfetmeye çalışacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Aynı adlı bilgisayar oyunundan uyarlanan serinin yeni filmi Resident Evil: Raccoon Şehri, tüm dünyaya yayılan bir vahşetin Raccoon şehrinde ortaya çıktığı güne odaklanıyor. Oyun versiyonuna sadık kalma iddiasındaki yapım aksiyon, korku ve bilimkurgu türlerini bir araya getiriyor.

Yönetmen: Johannes Roberts

Senaryo: Johannes Roberts

Oyuncular: Kaya Scodelario (Claire Redfield), Robbie Amell (Chris Redfield), Hannah  John-Kamen (Jill Valentine), Neal McDonough (William Birkin), Tom Hopper (Albert Wesker)

Almanya-ABD/2021/İngilizce/107 dk./WB

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Titane

Küçükken geçirdiği bir trafik kazası sonucu Alexia’nın kafatasına titanyum bir plak takılmıştır. Bu olaydan yıllar sonra, otomobiller onun için birer arzu nesnesidir. Şiddete eğilimi nedeniyle kendini kanlı olayların ortasında bulan ve polis tarafından aranmaya başlayan Alexia, itfaiyeci Vincent’ın uzun zamandır kayıp oğlunun yerine geçmeye karar verir.

İZLENMELİ Mİ? İlk uzun metrajı Raw (2016) ile korku türüne taze bir soluk getiren Julia Ducournau’nun yeni filmi, ‘beden dehşeti’ alttürünün klasikleriyle kıyaslanan, şiddet dozu yüksek, sarsıcı bir yapım. 74. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen Titane, yılın en önemli filmlerinden biri.

Yönetmen: Julia Ducournau

Senaryo: Julia Ducournau

Oyuncular: Vincent Lindon (Vincent), Agathe Rousselle (Alexia), Garance Marillier (Justine), Laïs Salameh (Rayane), Mara Cisse (Jeantet)

Fransa-Belçika/2021/Fransızca/108 dk./MUBI Türkiye (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 3 Aralık


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.