Şu An Okunan
Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur I’

Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur I’

Konuşmacı: Aslı Ildır
Seminer Tarihleri: 12 Kasım Cumartesi – 13 Kasım Pazar
Seminer Süresi: 1 haftasonu (günde 4 saat, toplamda 8 saat)
Saatler: 11:00-15:00 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 1000 TL (tam), 600 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
İletişim: [email protected]

*Öğrenci ve öğretmen ücreti ödeyenlerin ilgili kimlik belgesini [email protected] adresine göndermesi gerekmektedir.
*Havale ile ödeme yapmak isterseniz, [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.

Filmler bizimle nasıl konuşur? Filmlerin dili öğrenilebilir mi? Filmleri başka bir “gözle” izlemek mümkün müdür? Bir film, farklı perspektiflerden bakıldığında bize nasıl kapılar açılar? Yönetmen bir filmin dünyasını nasıl tasarlayıp kurar? Bir filmin anlam dünyasını çözümlemek için gerekli temel kavram ve yaklaşımlar nelerdir? Filmlerin anlamı zamana ve seyirciye göre değişebilir mi? Bu sorular etrafında şekillendirilmiş bu seminerde, film gramerinin ve sinemada anlamın nasıl üretildiğini üç güncel örnek üzerinden tartışacağız. Sinemanın mizansen, görüntü yönetimi, kurgu ve ses gibi anlatım öğelerini örnek sahneler eşliğinde işleyecek ve bu öğelerle ne gibi anlamlar üretildiğini konuşacağız.

Seminerde tartışılacak filmler: Kapan (Get Out, 2017), İlk İnek (First Cow, 2019), Titane (2021)

*Katılımcıların derse gelmeden önce ana örnekleri izlemeleri tavsiye edilir.

Aslı Ildır kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Film Çalışmaları eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon yüksek lisansını bitirdi. Halen Antwerp Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde Film Çalışmaları ve Görsel Kültür üzerine doktora yapıyor ve yayın kurulunda yer aldığı Altyazı Sinema Dergisi’nde editör olarak çalışıyor. 2017’de sinema yazarı olarak Berlin ve Saraybosna Film Festivalleri’nin Talent Campus programlarına seçildi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde film üzerine dersler veriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.