Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Aralık)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Ana Yurdu

MUBI Türkiye

Sinemamızın son yıllardaki en akılda kalıcı filmlerinden biri olan Senem Tüzen imzalı Ana Yurdu (2015), MUBI Türkiye’de yayınlandı. Yakın zamanda Türkiye sinemasından çıkan örneklerden ayrıldığı yönleriyle dikkat çeken film, bir anne-kız ilişkisine odaklanırken bu ilişkinin çatışmalarından son derece ilgi çekici bir portre çıkarıyor. Dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nde yapan film, sonrasında Karlovy Vary, Varşova, Göteborg, İstanbul, Adana ve Ankara gibi uluslararası festivallerde gösterilmiş ve pek çok ödül kazanmıştı.  


Advertisement

Filmle ilgili Fırat Yücel’in yazısını okumak için tıklayın.


AB İnsan Hakları Film Günleri

Festival Scope

Bu yıl 10-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri, 21 filmi çevrimiçi ve ücretsiz olarak seyirciyle buluşturuyor. Tüm gösterimlerin sınırlı sayıda biletle ve sadece Türkiye’den izlenebildiği etkinlikteki filmler kayıt işleminin ardından 30 saat boyunca erişime açık kalıyor. Etkinlik dâhilinde Salvador Simó’nun Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde (Buñuel en el laberinto de las tortugas, 2019) ve Erlend Eirik Mo’nun Ütopyaya Yolculuk (Rejsen til Utopia, 2020) filmlerini izlemek mümkün. 


Biz de Varız! 

İstanbul Modern
Leyla Yılmaz imzalı Bilmemek de ‘Biz de Varız!’ seçkisinde gösterilen filmler arasında.

İstanbul Modern Sinema, her yıl düzenlediği ‘Biz de Varız!’ seçkisini bu yıl çevrimiçi ortama taşıyor. Türkiye sinemasından geride bırakılan yıla ait öne çıkan yapımların bir araya getirildiği programda bu sene belgesellerin ağırlığı dikkat çekiyor. Seçki vesilesiyle Ah Gözel İstanbul, Maddenin Halleri, Mimaroğlu ve Hayalimdeki Sahneler gibi gündem yaratan belgesellerin yanı sıra Azra Deniz Okyay’ın bol ödüllü ilk uzun metrajı Hayaletler ve yönetmenliğini Ferit Karol’un üstlendiği Kumbara gibi kurmaca yapımlar da vizyon şansının bulunmadığı bu dönemde ilk kez geniş bir izleyici kitlesiyle buluşmuş olacak. Gösterimlere katılmak için İstanbul Modern’in web sitesinden kayıt yaptırmak gerektiğini ve seansların belirli bir kontenjanla gerçekleştirildiğini hatırlatmakta fayda var. 


Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız 

MUBI Türkiye

Ana Lily Amirpour’un ilk uzun metrajı Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night, 2014) bu haftadan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Gösterimi otuz gün boyunca sürecek film, Sundance Film Festivali’nde seyirciyle ilk kez buluşmasının ardından oldukça büyük yankı uyandırmış ve ‘ilk İran vampir Western’i’ olarak tanımlanmıştı. İran asıllı Amerikalı yönetmenin filmi geceleri sokakları arşınlayan vampir bir genç kızın yaşamına odaklanıyor. Siyah-beyaz estetiği ve yarattığı özgün atmosferle dikkat çeken Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız, aynı zamanda tür sinemasının farklı yakalarından pek çok referansla dünyasını zenginleştiriyor. 

Filmle ilgili Gözde Onaran’ın yazısını okumak için tıklayın.


Ma Rainey’s Black Bottom

Netflix

Efsanevi Blues müzisyeni Ma Rainey’nin yaşamına odaklanan biyografi filmi Ma Rainey’s Black Bottom Netflix’te yayınlandı. Başrollerini Viola Davis ve Chadwick Boseman’ın paylaştığı, Ağustos ayında hayatını kaybeden Boseman’ın son rolü olarak da bilinen film kamerasını 1920’lerin Chicago’suna çeviriyor. August Wilson’ın Pulitzer ödüllü tiyatro oyunundan uyarlanan Ma Rainey’s Black Bottom’ın yönetmenlik koltuğunda ise George C. Wolfe oturuyor.  ‘Blues’un Annesi’ lakaplı müzisyenin hayatını konu alan filmin ödül sezonunda bilhassa oyunculuk kategorilerinde iddialı olması bekleniyor.


Randevu İstanbul Film Festivali 

randevuistanbul.com
Oray

Bu yıl 23. kez gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, pandemi koşulları nedeniyle tüm film gösterimleri ve yan etkinliklerini çevrimiçi ortama taşıyor. Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını konuk eden Randevu İstanbul’un bu yılki odak ülkesi ise İngiltere. Türkiye ve İngiltere sinemalarından örneklere yer verilen program dâhilinde Ali Özel’in 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 10 ödül kazanarak gündem yaratan filmi Bozkır (2019) ve Mehmet Akif Büyükatalay’ın dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de En İyi İlk Film ödülünü kazandığı filmi Oray (2019) izlenebiliyor. Film ve dizi sektöründeki gelişmelere yönelik üç çevrimiçi panelin de düzenleneceği festivalin tamamı ücretsiz.


İşte Varda

MUBI Türkiye

Agnès Varda filmografisinden pek çok film MUBI Türkiye’nin kataloğuna eklendi. Beşten Yediye Cléo (Cléo de 5 à 7, 1962) ve Yersiz Yurtsuz (Sans toit ni loi, 1985) gibi klasiklerden Fısıldayan Duvarlar (Mur murs, 1981) ve Selam Kübalılar (Salut les Cubains, 1964) gibi kısalara pek çok farklı Varda filmini ‘İşte Varda’ başlığıyla bir araya getirilen seçkide izlemek mümkün. 

Agnès Varda sinemasının olmazsa olmaz 5 özelliğini Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Necati Sönmez’in kaleme aldığı Agnès Varda portresini okumak için tıklayın.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Bir Zamanlar Anadolu’da

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in beşinci bölümünde, Nuri Bilge Ceylan filmlerinin MUBI Türkiye’de gösterime girmesi vesilesiyle Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) masaya yatırılıyor. Ayça Çiftçi, Aslı Ildır ve Ali Deniz Şensöz filmin Ceylan sineması içerisinde nerede durduğundan, Hollywood tür sinemasıyla ilişkisinden ve yönetmenin geleneksel anlatım kodlarını alt üst eden tercihlerinden bahsediyor. 

Filmi Ali Deniz Şensöz’ün kaleminden okumak için tıklayın. 

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, ‘2020’nin En İyileri’ listelerinde öne çıkan 5 film: 

  • Sound of Metal | Amazon Prime Video 
  • Mank | Netflix 
  • Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum | Netflix 
  • Time | Amazon Prime Video 
  • Dick Johnson is Dead | Netflix 
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.