Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Haziran)

Her hafta Türkiye’deki dijital platformlarda yayına giren ve çeşitli kurumlar tarafından gösterime açılan yapımları derlediğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Atiye’nin final sezonu, MUBI Türkiye’de gösterime girecek Maddenin Halleri ve fiziksel gösterimlerinin yanı sıra Haziran çevrimiçi seçkisini sunmaya hazırlanan İstanbul Film Festivali dikkat çekiyor. Ayrıca Haziran ayında ‘Gökkuşağının Altında’ başlıklı sayımızla karşıladığımız Onur Ayı’nı, kuir hikâyelere hayat veren 5 filmlik bir listeyle kutluyoruz. 


Atiye – Üçüncü Sezon 

Netflix Türkiye


Mistik dizi Atiye’nin büyük kısmı Mardin’de çekilen yeni sezonu Netflix’te yayında. Başrollerini Beren Saat ile Mehmet Günsür’ün üstlendiği, oyuncu kadrosunda Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Tim Seyfi ve Civan Canova’nın da yer aldığı dizi, üçüncü sezonla birlikte final yapıyor. Bu son bölümlerde Atiye (Saat) ile Erhan (Günsür) çifti, kayıp kızları Aden’i bulmaya çalışıyorlar. Karanlık güçler Aden’i kendi amaçları için kullanmanın peşindeyken, Atiye kızının gönderdiği mesajların anlamını çözmeye çabalıyor ve sadece kızını değil, bir çeşit kıyamet yaklaşırken ‘dünyayı’ kurtarmanın sorumluluğunu üstleniyor.


The Dead Don’t Die

Netflix Türkiye

Jim Jarmusch’un dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan son filmi The Dead Don’t Die (2019) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Jarmusch’un klasik zombi filmlerinin izinden giden filmi dünyanın yörüngesinden çıkması sonrasında mezarlarından dirilen ölülerin Centerville adlı bir kasabada yarattığı kaosu konu ediniyor. Filmin oyuncu kadrosunda Adam Driver, Bill Murray ve Tilda Swinton gibi isimler dikkat çekiyor. The Dead Don’t Die’a ek olarak yönetmenin Cennetten de Garip (Stranger Than Paradise, 1984), İçerdekiler (Down by Law, 1986), Ölü Adam (Dead Man, 1995), Sadece Âşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive, 2013) ve Paterson (2016) gibi pek çok filminin de MUBI Türkiye ve BluTV’de izlenebildiğini hatırlatalım.

Jim Jarmusch sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini okumak için tıklayın.


Fare Cinema 2021

Vimeo 
Il vizio della speranza (2018)


İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği Fare Cinema festivalinin dördüncüsü 20 Haziran Pazartesi’ye dek sürüyor. Bu yıl ‘Reboot – Italian cinema restarts’ başlığını taşıyan festival kapsamında MyMovies platformunda son birkaç yıl içinde çekilmiş İtalyan uzun metraj yapımlar ücretsiz olarak izlenebilecek. Yine festival çatısı altında, Italiana Vimeo kanalında ise David di Donatello Ödülleri 2021’in kısa film kategorisindeki beş finalist, ayrıca belgeseller, video klipler ve röportajlar yayında olacak.

Gösterimlerle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Feminist Bakan

Kundurama

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema’nın çevrimiçi gösterim platformu Kundurama, gösterimlerine Viktor Nordenskiöld’ün Feminist Bakan (The Feminister, 2018) adlı belgeseliyle devam ediyor. İsveçli feminist politikacı Margot Wallström’ün mücadelesini takip eden film, hayatın hemen her alanı gibi uluslararası siyasetin de derinliklerine işlemiş erkek egemen ezberleri bozan bir politikacının hem siyasi hem de gündelik yaşantısını özenle ele alıyor. Film, 30 Haziran’a kadar Kundurama’da izlenebiliyor.

Gösterimle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Hemşire

BluTV

Mike Leigh’nin 2004 yapımı Altın Aslanlı filmi Hemşire (Vera Drake) BluTV kataloğuna eklendi. 1950’li yıllarda gizli kürtaj ameliyatları yapan bir işçi kadının hikâyesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Imelda Staunton, Phil Davis, Daniel Mays ve Eddie Marsan gibi isimler yer alıyor. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı kazanan Hemşire, aynı zamanda üç dalda Oscar’a aday gösterilmişti. 


Hücre 211 

MUBI Türkiye

Daniel Monzón’un 2009 tarihli filmi Hücre 211 (Celda 211) MUBI Türkiye’de gösterimde. İşe yeni alınmış bir gardiyanın, cezaevinde çıkan isyan sonrası kendini 211 numaralı hücrede bulmasını, ardından hayatta kalabilmek için cezaevine yeni girmiş bir mahkûm taklidi yapmaya başlamasını konu alan film, hapishane ortamındaki ilişkiler üzerinden adalet sistemine keskin eleştiriler yöneltiyor ve daha genel anlamda İspanya siyasetine dair incelikli gözlemlerde bulunuyor.

Sine Ergün’ün filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.


İlham Perileri 

İstanbul Modern Sinema 
Undine (2020)

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerine ‘İlham Perileri’ başlığını taşıyan yeni bir programla devam ediyor. 18-30 Haziran tarihleri arasında devam edecek programda ilham mefhumuna farklı yönleriyle bakan altı film bir araya getiriliyor. Seçki kapsamında Christian Petzold’ün dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan ve mitolojik bir öyküyü günümüz Berlin’ine uyarlayan son filmi Undine başta olmak üzere Shirley (2020), Ağaçlardan Bahsetmek (Talking About Trees, 2019) ve Benim Rembrandt’ım (My Rembrandt, 2019) gibi son birkaç yılın dikkat çeken bazı filmlerini izlemek mümkün.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


İstanbul Film Festivali

filmonline.iksv.org
Mainstream (2020)

Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle programını üç ayı aşan bir zamana yayan İstanbul Film Festivali, 18 Haziran’dan itibaren fiziksel gösterimlere de başlayacağını duyurdu. Restore edilen yeni Atlas Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleştirilecek fiziksel gösterimlere ek olarak festivalin geçtiğimiz yıldan beri filmonline.iksv.org adresi üzerinden sürdürdüğü çevrimiçi gösterimler de devam ediyor. Festivalin Haziran ayı için hazırladığı seçki kapsamında Gia Coppola’nın merakla beklenen filmi Mainstream, bu yılki Sundance’te çok beğenilen yapımlardan Sansür (Censor) ve dünya prömiyerini Berlinale’de yapan Çarkıfelek (Guzen to sozo) gibi filmler izlenebiliyor.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Korkak

MUBI Türkiye 

‘Satyajit Ray’in Dünyası’ başlıklı toplu gösterim kapsamında yönetmenin 1965 tarihli filmi Korkak (Kapurush), MUBI Türkiye’de yayında. Yazacağı bir reklam filmi için taşrada araştırma yapan bir senaristin tesadüfen eski sevgilisiyle karşılaşmasını ve artık evli olan genç kadınla aralarındaki küllenmiş anıların yeniden canlanmasını konu alan film, iki başkarakterin sessiz bakışmaları ve dile getirilmeyen duyguları etrafında şekillenen bir dram. Korkak’ın başrollerini ise Ray’in Charulata (1964) filminden hemen sonra bir kez daha bir araya gelen Soumitra Chatterjee ve Madhabi Mukherjee paylaşıyor.


Maddenin Halleri

MUBI Türkiye

Deniz Tortum’un dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve geçtiğimiz yıl Antalya ve İstanbul film festivallerinde kazandığı ödüllerle senenin en çok dikkat çeken belgesellerinden birisi olan Maddenin Halleri, cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Festival ve özel gösterim programlarının ardından ilk kez geniş kitlelere ulaşacak film, 2015’te hakkında çıkan yıkım kararıyla kamuoyunda gündemi meşgul eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin günlük yaşamına odaklanıyor. Gözlemci üslubu, hastanenin günlük rutinlerinden süzdüğü etkileyici atmosferi ve görsel diliyle dikkat çeken film bu haftanın öne çıkan yapımlarından biri.

Geçtiğimiz yıl seyirciyle buluşan belgeselleri değerlendirdiğimiz ‘Altyazı Tartışıyor: Belgeselde Yeni Yönelimler’ başlıklı programı izlemek için tıklayın.


Oğul Odası 

BluTV

Nanni Moretti’nin Altın Palmiyeli filmi Oğul Odası (La Stanza del Figlio, 2001) BluTV kataloğuna eklendi. Moretti’nin senaryosunu Linda Ferri ve Heidrun Schleef’le birlikte kaleme aldığı film, bir psikanalist ile ailesinin, trajik bir kaybın ardından yaşadıkları travmayla başa çıkma çabasını, bugünle geçmiş arasında gidip gelen duygulu ama aynı zamanda ölçülü bir anlatımla ele alıyor. Moretti’nin en tanınmış filmlerinin başında gelen ve yönetmenin alışıldığı üzere yine başrolü üstlendiği Oğul Odası, sinema tarihinin yas duygusuna odaklanan en etkileyici filmlerinden biri.


Pinokyo 

Bein Connect

Gomorrah (2008) ve Dogman (2018) gibi başarılı filmlere imza atan Matteo Garrone’nin son filmi Pinokyo (2019), bilindik tahta çocuk öyküsüne güncel bir bakış getiriyor. Başrole Geppetto rolünde Roberto Benigni ve Pinokyo rolünde Federico Ielapi’yi taşıyan film, en büyük hayali insan olmak olan Pinokyo’nun evden kaçışı ile başına gelen talihsiz olayları anlatıyor. Daha önce Benigni’nin yönetmenliğini yaptığı ve bu kez Pinokyo’ya hayat verdiği 2002 yapımı filmle beraber çok kez sinemaya uyarlanan meşhur Carlo Collodi öyküsü, önümüzdeki süreçte Robert Zemeckis ve Guillermo Del Toro tarafından ayrı ayrı tekrar sinemaya uyarlanmayı bekliyor.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Anlattığımız Hikâyeler

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in on dördüncü bölümünde Sarah Polley imzalı Anlattığımız Hikâyeler‘i (Stories We Tell, 2012) konuşuyoruz. Ayça Çiftçi, Senem Aytaç ve Aslı Ildır, hikâye anlatma biçimlerimiz üzerine kafa yoran filmin belgesel türüyle ilişkisini ve yönetmenin annesinin anısına nasıl yaklaştığını tartışıyor.


Ayrıca Onur Ayı’nı kutladığımız bugünlerde Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz kuir hikâyelere hayat veren 5 film:

  • Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name | Netflix Türkiye 
  • Brokeback Dağı / Brokeback Mountain | Netflix Türkiye 
  • Laurence Anyways | MUBI Türkiye
  • Mutlu Beraberlik / Chun gwong cha sit | MUBI Türkiye
  • Sınırsızlar Kulübü / Dallas Buyers Club | BluTV

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.